Co to są kłykciny?

Kłykciny to choroba przenoszona drogą płciową, wywoływana przez brodawczaka ludzkiego. Ze względu na jej objawy, bardzo widoczne gołym okiem, ta wstydliwa dolegliwość może mieć ogromny wpływ na komfort psychiczny i codzienne życie osoby nią dotkniętej. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na pozbycie się kłykcin. Można to zrobić np. za pomocą lasera.
Najpierw pojawiają się niewielkie, kilkumilimetrowe wykwity na skórze o jasnoróżowej lub beżowej barwie, najczęściej w okolicach genitaliów i odbytu. Z czasem jednak rosną, łączą się i ciemnieją, pokrywają się też brodawkowatymi wypustkami, często kojarzącymi się z wyglądem kalafiora. Jak można się ich nabawić? Jak wspomnieliśmy na wstępie, wirus wywołujący kłykciny przenosi się drogą płciową, a zatem największym czynnikiem ryzyka jest uprawianie seksu bez zabezpieczenia z wieloma partnerami. – Ryzyko zwiększają też jednak problemy z układem odpornościowym, stosowanie leków immunosupresyjnych i palenie papierosów – dodaje przedstawiciel działającego na warszawskiej Pradze centrum medycznego SAN-CREDO-MED, specjalizującego się między innymi w ginekologii estetycznej.
Przeczytaj również: Z jakimi schorzeniami najczęściej udajemy się do ortopedy?
Leczenie zabiegowe kłykcin
Kłykciny da się usunąć na kilka sposobów. W przypadku niewielkich zmian wystarczyć może kwas trójchlorooctowy, który jednak ze względu na możliwość uszkodzenia tkanek stosować należy wraz z substancją neutralizującą. Drugi sposób to elektrokoagulacja, polegająca na wykorzystaniu prądu elektrycznego zmiennego do ścinania białka kłykcin. Zarówno niewielkie, jak i zaawansowane narośla usunąć też można dzięki krioterapii, czyli zabiegowi przeprowadzanemu z użyciem ciekłego azotu. Za najskuteczniejszą i najnowocześniejszą, a przy tym najmniej inwazyjną metodę, uznaje się jednak laserowe usuwanie kłykcin. Co istotne, niepotrzebna jest hospitalizacja ani zakładanie szwów, a powrót do pełnej sprawności następuje bardzo szybko.
Przeczytaj również: Czym jest dysplazja stawów i jak sprawdzić, czy pies na nią choruje?
Kłykciny są postrzegane przede wszystkim jako problem estetyczny, co nie powinno dziwić. Trzeba jednak pamiętać, że na ich leczenie należy się zdecydować również ze względu na to, jakie powikłania mogą wywołać. Zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn dojść może nawet do pojawienia się zmian nowotworowych, a także do problemów z oddawaniem moczu i normalnym funkcjonowaniem narządów rozrodczych. Kłykciny mogą też utrudniać porody, a w niektórych przypadkach wywoływać poronienia. Dlatego nie wolno ignorować ich nawet w najwcześniejszej fazie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Medisal Wypożyczalnia Sprzętu Medycznego i Rehabilitacyjnego
Medyczny, rehabilitacyjny sprzęt woj. mazowieckie26-612 Radom, Kielecka 97
-
Praktyka lekarsko-dentystyczna Aleksandra Kalina
Lekarze - stomatolodzy woj. mazowieckie00-195 Warszawa, Słomińskiego 17 lok. 7