Czy podatność na alkohol ma podłoże genetyczne?

Osoby borykające się z alkoholizmem czasami używają wymówki, że pociąg do alkoholu jest u nich kwestią genetyczną. Czy rzeczywiście historia alkoholizmu u rodziców czy dziadków może spowodować, że kolejne pokolenia będą chętniej sięgały po napoje wyskokowe? Czy faktycznie można odziedziczyć alkoholizm? Sprawdziliśmy, co na ten temat twierdzą naukowcy.
Alkoholizm a geny – co pokazują badania naukowe?
Korelacje pomiędzy skłonnością do alkoholizmu a dziedzicznością stanowią przedmiot badań naukowych od wielu lat. Niestety, pomimo licznych publikacji, mechanizm powstawania uzależnienia od alkoholu nadal nie jest do końca poznany. Podobnie jest z dziedzicznością choroby alkoholowej. Istnieją natomiast przesłanki poparte eksperymentami naukowymi, które sugerują, że prawdopodobieństwo uzależnienia od tego typu substancji jest nawet 3-5 razy większe u osób z historią tego uzależnienia w rodzinie niż u tych nieobciążonych alkoholizmem. Trzeba jednak pamiętać, że jest to jedynie wskazanie pewnego prawdopodobieństwa i znajdowania się w tzw. grupie podwyższonego ryzyka. Dziedziczymy zatem predyspozycje do uzależnienia, a nie samo uzależnienie. Wiadomo również, że na rozwój alkoholizmu wpływa środowisko, w jakim żyjemy oraz nasz charakter. Przykładowo, dziecko alkoholików wykazujące się dużą samoświadomością może uniknąć powielenia niszczącego schematu w rodzinie. Na szczęście, w Polsce działa coraz więcej ośrodków, które pomagają uzależnionym w wyjściu z nałogu. Jednym z nich jest Detoks 500 – Prywatny ośrodek leczenia uzależnień.
Czynniki zwiększające ryzyko alkoholizmu
Oprócz występowania alkoholizmu w rodzinie czy w najbliższym otoczeniu (partner, przyjaciel), na prawdopodobieństwo uzależnienia od napojów wyskokowych mają wpływ cechy osobowości. Wśród czynników psychologicznych, które przybliżają nas do tego nałogu specjaliści wskazują m.in.:
- niską samoocenę,
- osobowość zależną (brak życiowej samodzielności),
- niedojrzałość emocjonalną,
- nieumiejętność wyrażania emocji,
- niską odporność na stres,
- osobowość introwertyczną i antyspołeczną.
Niewiele osób zdaje sobie również sprawę z tego, jak postawy społeczeństwa wpływają na ryzyko popadnięcia w nałóg. Wielu uzależnionych zaczyna zauważać problem dopiero wtedy, gdy są zmuszeni skorzystać z detoksu alkoholowego. Ogólne przyzwolenie na picie jako forma celebrowania niemal każdej okazji czy pijaństwo wśród nastolatków to bardzo niebezpieczne acz powszechne zjawiska, którym należy zapobiegać.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Technologia Piękna Lasery Kosmetyczne Justyna Szubstarska
Kosmetyczne salony - wyposażenie woj. warmińsko-mazurskie11-400 Nowa Wieś Kętrzyńska 26E
-
Beata Kaiser-Ziorkiewicz Specjalistyczna Praktyka Stomatologiczna Gabinet Ortodontyczny
Lekarze - ortodonci woj. pomorskie81-575 Gdynia, Starodworcowa 4A
-
Stomatologia Protetyka Wodecki
Lekarze - stomatolodzy woj. śląskie44-335 Jastrzębie-Zdrój, al. marsz. Piłsudskiego 18a
-
Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska Karolina Prątnicka
Lekarze - pediatrzy, neonatolodzy woj. kujawsko-pomorskie88-100 Inowrocław, Wojska Polskiego 7