Czy wszystkie fundamenty wymagają hydroizolacji?
Właściwa hydroizolacja fundamentów jest niezwykle istotna w przypadku wielu budynków. To od niej zależy bowiem odporność obiektu na działanie np. wód gruntowych. Nadmierna wilgoć mogłaby mieć niekorzystny wpływ na mury, które stopniowo nasiąkałyby wodą i stawały się znacznie mniej trwałe. Czy jednak wszystkie fundamenty wymagają hydroizolacji? Jakie są jej najważniejsze zalety? Odpowiadamy w artykule!
Czy hydroizolacja fundamentów jest konieczna?
Wilgoć to jedno z największych zagrożeń dla budynków. W wyniku nadmiernego kontaktu fundamentów i murów z wodą ich konstrukcja może ulegać trwałym uszkodzeniom i znacznemu osłabieniu, przez co obiekt staje się mniej żywotny. Co więcej, wilgoć może powodować rozwój szkodliwej pleśni i innych mikroorganizmów, które mają niekorzystny wpływ na zdrowie domowników.
W związku z tym niezależnie od poziomu wód gruntowych wykonanie hydroizolacji fundamentów jest absolutnie konieczne. W przeciwnym razie ich konstrukcja byłaby zbyt narażona na działanie wilgoci. Bardzo ważne jest przy tym, by hydroizolacja fundamentów została wykonana w poprawny sposób, a materiały zostały właściwie dopasowane do potrzeb danego obiektu.
Co daje hydroizolacja fundamentów?
Hydroizolacja fundamentów daje pełną ochronę przed wilgocią oraz wodą naporową, dzięki czemu budynek jest znacznie trwalszy i nienarażony na jej szkodliwe działanie. Ponadto suche fundamenty zapewniają lepszą termoizolację budynku (nie pojawiają się straty cieplne, dzięki czemu można łatwiej zachować komfort termiczny we wnętrzu). Co istotne, hydroizolacja chroni również przed szkodliwym radonem, niektórymi innymi cieczami oraz substancjami chemicznymi.
Zalety hydroizolacji fundamentów
Decydując się na system hydroizolacji fundamentów, warto korzystać z oferty renomowanych firm, takich jak Fatra. Wysokiej jakości folie hydroizolacyjne mogą być stosowane w niemal każdym środowisku o różnym natężeniu ekspozycji korozyjnej, co w dużej mierze wpływa na ich uniwersalność. Systemy te są również odporne na temperatury od -20 do +40 stopni Celsjusza, zapewniają skuteczną barierę przed wilgocią i innymi substancjami, są niezawodne oraz niezwykle trwałe. Do produkcji folii wykorzystywane są natomiast odpowiednio przetestowane materiały, które stanowią optymalną ochronę przed wodą z gruntu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana