Czym charakteryzują się transformatory toroidalne?

Transformatory to jedne z najbardziej istotnych elementów układów elektrycznych. Mogą występować w wielu wariantach i rodzajach. I choć transformator toroidalny brzmi nieco egzotycznie, jest szeroko stosowany w przemyśle, ale i w życiu codziennym większości ludzi. Znajduje się bowiem w większości odbiorników używanych w domu! Czym jest transformator toroidalny i do czego służy? Podpowiadamy.
Transformator toroidalny – definicja i budowa
Transformatory toroidalne są urządzeniami elektrycznymi, których celem jest zamiana układu napięcia i przemiennego prądu na układy o innych wartościach, ale jednocześnie wciąż takiej samej częstotliwości. Można więc powiedzieć, że transformatory przy użyciu pola magnetycznego zmieniają wartości napięcia i prądu w obwodach prądu niestałego. Transformatory, także toroidalne, obecne są w codziennym życiu. Są elementem na przykład telewizora czy radioodbiornika.
Przeczytaj również: Czym jest ściana ognioodporna i jak działa?
Transformator toroidalny, tak jak wskazuje nazwa, przypomina okręg. Zbudowany jest ze struktury nawiniętych uzwojeń, czyli takich części obwodu magnetycznego, które odpowiedzialne są za tworzenie pola elektromagnetycznego. W transformatorze toroidalnym uzwojenia oparte są na specjalnym rdzeniu o toroidalnym kształcie, któremu urządzenie zawdzięcza nazwę. Bezpieczny transformator toroidalny powinien być wykonany z wysokiej jakości materiałów, mieć dokładne i powtarzalne nawiniecie uzwojeń, odpowiednią izolację oraz zabezpieczenie termiczne.
Przeczytaj również: Zastosowanie szkła w branży meblarskiej
Czym charakteryzuje się transformator toroidalny i gdzie można go zastosować?
Transformatory toroidalne charakteryzuje konstrukcja o zamkniętej pętli. Dzięki niej działanie urządzenia jest nieporównywalnie cichsze, a straty energetyczne w rdzeniu są mniejsze. Zaletą tego typu transformatorów jest także ich budowa, do której nie jest wymagana duża ilość komponentów. Dzięki temu są one lżejsze niż inne tego typu urządzenia. Poza tym, prosta budowa transformatorów toroidalnych wiąże się również z większą bezawaryjnością. Transformatory tego typu możesz kupić u producentów i dystrybutorów takiego sprzętu. Jednym z nich jest na przykład ELTII – producent z wieloletnim doświadczeniem. Gdzie wykorzystuje się takie transformatory? Urządzenia o toroidalnym układzie mają szereg zastosowań. Wykorzystuje się je w urządzeniach pomiarowych i hi-fi, źródłach zasilania dla żarówek w technice oświetleniowej, a także we wzmacniaczach, zasilaczach i falownikach. Falowniki natomiast znajdują się w większości sprzętów domowych, takich jak telewizory, radia i inne produkty elektroniczne.
Przeczytaj również: Znaczenie agregatów chłodniczych w przemyśle spożywczym
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Fabet Konstrukcje Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Budowlane usługi - ogólnobudowlane woj. mazowieckie02-697 Warszawa, Rzymowskiego 31
-
Demar Aleksander Gorczyca
Instalacje - kompleksowe usługi woj. dolnośląskie58-573 Piechowice, Piastowska 13