Czym są tzw. filtry mobilne?

Występowanie pyłów i dymów na stanowiskach pracy jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia pracowników, a często wiąże się również z podwyższonym niebezpieczeństwem pożaru lub wybuchu. Skuteczną metodą na usuwanie zanieczyszczeń jest stosowanie filtracji, która pozwoli na wychwycenie szkodliwych substancji. Wśród różnych rozwiązań umożliwiających oczyszczanie powietrza w zastosowaniach przemysłowych szczególnie użyteczne są filtry mobilne.
Kiedy zachodzi potrzeba stosowania filtrów mobilnych?
Właściwe oczyszczanie powietrza w miejscach, gdzie dochodzi do wzmożonej emisji pyłów lub dymów grożącej przekroczeniem obowiązujących poziomów stężeń należy do obowiązków każdego pracodawcy. Rozwiązaniem stosowanym na stanowiskach pracy, gdzie niebezpieczeństwa tego rodzaju pojawiają się najczęściej – zwłaszcza podczas szlifowania metalu, jego cięcia mechanicznego albo termicznego, a także spawania rozmaitymi metodami – jest montaż odciągów stanowiskowych. Na ogół są one elementem instalacji odpylającej, która wyprowadza zanieczyszczone powietrze na zewnątrz po przepuszczeniu go przez właściwe urządzenia filtracyjne. Nie w każdym zakładzie takie metody będą się jednak sprawdzały równie dobrze. Tam, gdzie prace są prowadzone w różnych miejscach, czy to z uwagi na rodzaj realizowanych zadań np. obróbkę poszczególnych części większych urządzeń, czy mają charakter jedynie okresowy, rozwiązaniem może być użycie filtrów mobilnych zawierających odpowiednie wkłady np. filtry patronowe. Gwarantują one taką samą wydajność jak systemy stacjonarne, są jednak o wiele bardziej uniwersalne.
Czym wyróżniają się filtry mobilne?
Filtry mobilne umożliwiają oczyszczanie powietrza tam, gdzie nie sprawdzą się stałe urządzenia odpylające. Filtry oferowane przez PSG Systems to urządzenia do prac warsztatowych oraz zastosowań przemysłowych. Nadają się jako odciągi na stanowiskach spawalniczych, przy cięciu i szlifowaniu, a także pozbywaniu się przykrych zapachów np. oparów farb i lakierów. Dzięki stosowaniu wydajnych wkładów pozwalają na uzyskanie wysokiego stopnia filtracji – wkłady metalowe pomagają w wychwytywaniu iskier, a filtry z tworzyw sztucznych oczyszczają ze skutecznością sięgającą 99%. Za pozbywanie się zapachów odpowiadają wkłady z węglem aktywowanym. Wyposażone w ramiona odciągowe typu flex pozwalają na idealne dopasowanie położenia ssawki do potrzeb konkretnego zadania. Używane są także ramiona typu S, w których zastosowano trwałe przeguby, sprawdzające się przy częstej zmienia ustawień oraz przepustnice regulujące siłę ssącą.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
PPHU Dawpol Dawid Dąbrowski
BHP - artykuły, sprzęt woj. świętokrzyskie28-300 Jędrzejów, Przemysłowa 2a lok. 3