Czym się różnią płyty OSB od MDF?
Wióry powstające podczas obróbki drewna uznawane były kiedyś za odpad. Dziś stanowią surowiec do produkcji płyt wiórowych, które stosowane są powszechnie do budowy mebli i różnego rodzaju elementów konstrukcyjnych, a także restaurowania budynków. Wśród najpopularniejszych rodzajów takich płyt można wyróżnić OSB i MDF. Czym wyróżniają się oba typy produktów?
Czy warto stosować płyty warstwowe OSB i MDF?
Zarówno płyty OSB, jak i MDF są znacznie lżejsze od litego drewna, dlatego świetnie sprawdzają się w tworzeniu różnych systemów zabudowy. Można wytwarzać z nich meble o wielu możliwościach wyglądu docelowego. Mogą być pokryte wielokolorowymi laminatami, można zastosować w nich obrzeża ABS czy melaminowe. Płyty OSB i MDF w zależności od gęstości mają powierzchnię gładką lub porowatą. Najwyższej jakości płyty wiórowe oferuje producent drewna konstrukcyjnego WoodRes.
Czym charakteryzują się płyty OSB?
Tym, co szczególnie wyróżnia płyty OSB, jest budowa trzywarstwowa, która niekiedy składa się także z większej ilości gotowych płyt. Surowcem dla OSB są zazwyczaj wysmukłe, drewniane wióry powstające podczas strugania kłód drewnianych, najczęściej sosnowych. Skrawanie przebiega wzdłuż włókien tylko i wyłącznie w kierunku stycznym. Spoiwem wiórów jest żywica, jednak proces łączenia i prasowania powstaje pod ciśnieniem.
Płyty OSB doskonale prezentują się zarówno w wersji pokrytej lakierem, malowane, jak i z okleiną. Nie trzeba ich szlifować, jednak w razie potrzeby z powodzeniem można takie działanie wykonać. Płyty OSB pod względem trwałości podlegają kategoryzacji i dostępne są także w wersji odpornej na wilgoć, a także samogasnącej. Wszystkie należą do materiałów trwałych i odpornych na uszkodzenia.
Jakie cechy wyróżniają płyty MDF?
Spoiwem w płytach MDF jest żywica. Niezależnie od kąta czy płaszczyzny cięcia materiał ten wygląda tak samo. To dobry surowiec na blaty i fronty mebli. W przypadku płyt MDF najczęściej stosuje się takie wykończenia jak forniry, folie z efektem 3D czy papiery melaminowe. Płyty MDF można poddawać renowacji bezpiecznymi farbami. To materiał odporny na wilgoć i drobne uszkodzenia mechaniczne. Płyty MDF często wykorzystywane są do produkcji listew przypodłogowych, ościeżnic, drzwi, mebli czy kasetonów, a także elementów wykończenia łazienki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana