Czym się różnią szkoły niepubliczne od szkół publicznych?

O szkołach niepublicznych krąży wiele mitów. Jedne z nich mówią o tym, że takimi placówkami tak naprawdę rządzą rodzice, ponieważ wpłacają wysokie czesne, a więc są wymagający wobec kadry nauczycielskiej. Co więcej, uważa się, że rodzice wykupują w ten sposób dzieciom przejście z klasy do klasy, a więc poziom nauczania jest tam niski. Jak jest w szkołach niepublicznych naprawdę? Czym różnią się od szkół publicznych?
Odpłatny charakter nauczania
Oczywiście nikogo chyba nie dziwi fakt, że uczęszczanie do szkoły niepublicznej jest odpłatne i jest to jedna z głównych różnic pomiędzy nimi a szkołami publicznymi. To dlatego, że placówki te nie są finansowane przez samorządy terytorialne, jak to ma miejsce w przypadku tych drugich. To rodzice dzieci, które uczą się w szkole niepublicznej, częściowo ją finansują. Dla wielu osób jest to minus, ale wystarczy spojrzeć na to z innej strony. Dzięki czesnym szkoły niepubliczne są lepiej wyposażone. Nijak mają się do starych, trochę zaniedbanych szkół publicznych. Mowa tu zarówno o wykończeniu wnętrz, jak i ich wyposażeniu. W placówkach takich jak np. Szkoła Niepubliczna Atena w Sosnowcu, dzieci pracują na nowoczesnych sprzętach, dzięki którym edukacja jest o wiele przyjemniejsza i ciekawsza.
Funkcjonowanie szkoły
Szkoły niepubliczne i publiczne realizują tę sam program nauczania, ponieważ wszystkie dzieci muszą zakończyć dany etap edukacji tymi samymi egzaminami – w szkole podstawowej testem óśmoklasisty, a liceum maturą. Jednak w szkołach prywatnych warunki nauczania są o wiele lepsze. Klasy są mniejsze, a dzięki temu nauczyciele mają indywidualny kontakt z każdym uczniem. Mogą do niego podejść, rozwiać jego wątpliwości, jeśli czegoś nie rozumie lub sprawdzić, czy nadąża za tokiem lekcji. Właśnie to wpływa na efektywność nauczania i poziom wiedzy absolwentów takich szkół. Mała ilość uczniów wpływa także na atmosferę w klasie – dzieci są bardziej zintegrowane, a dzięki temu dobrze czują się w swoim towarzystwie.
Oferta dydaktyczna
Placówki niepubliczne, chociaż muszą nauczać takich samych przedmiotów, jak publiczne, mają bogatszą ofertę dydaktyczną. W takich szkołach stawia się na rozwój ucznia, a w szczególności jego zainteresowań. Dzieci mogą uczestniczyć w ciekawych zajęciach pozalekcyjnych np. w formie warsztatów, które nie kojarzą się z nudnymi korepetycjami, które trzeba odbębnić. Duży nacisk kładzie się przede wszystkim na naukę języków obcych. Oprócz tego dzieci i młodzież mogą rozwijać się na płaszczyźnie plastycznej, sportowej czy naukowej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
XXV Społeczne Liceum Ogólnokształcące
Szkoły średnie niepubliczne woj. mazowieckie00-144 Warszawa, al. Solidarności 101d
-
English Avenue Usługi edukacyjne Emilia Włodkowska
Szkoły języków obcych woj. pomorskie81-815 Sopot, Kraszewskiego 39 lok. 1
-
Agencja HMK Ośrodek kształcenia Spółka cywilna Mariusz Rudkiewicz, Honorata Rudkiewicz-Kryl
Szkolenia, kursy woj. dolnośląskie50-435 Wrocław, Miernicza 25 lok. 2 i 3
-
Poznańskie Centrum Kształcenia Zawodowego Sp. z o.o.
Szkolenia, kursy woj. wielkopolskie60-476 Poznań, Rabczańska 1