Czym się zajmuje stomatolog i kiedy wymagane jest pogotowie?
Pogotowie stomatologiczne polega na skorzystaniu z pomocy dentysty w nagłych przypadkach. Są to problemy w jamie ustnej, które wymagają szybkiej interwencji lekarza np. silny i narastający ból zęba. Kiedy dokładnie potrzebna jest pomoc stomatologa? Jakie są główne obowiązki stomatologa? Jak działa pogotowie stomatologiczne? Wyjaśniamy w naszym artykule.
Jaki jest zakres usług stomatologicznych?
Chirurg stomatolog przeprowadza takie zabiegi jak:
- endodoncję – leczenie kanałowe,
- stomatologię zachowawczą,
- ortodoncję,
- chirurgię – stomatologiczną i szczękowo-twarzową,
- protetykę,
- periodontologię.
Stomatolog dziecięcy natomiast zajmuje się takimi kwestiami jak:
- ząbkowanie – oraz jego zakłócenia,
- leczenie zębów mlecznych,
- leczenie niedojrzałych zębów stałych,
- profilaktyka – próchnicy, chorób błony śluzowej czy wad zgryzu.
Jakie są główne zadania stomatologa?
Do głównych obowiązków stomatologa zalicza się przede wszystkim kontakt z pacjentami poprzez lekarski wywiad. Diagnozuje on choroby uzębienia i stosuje odpowiednie metody leczenia. W ramach usług stomatologicznych wykonuje różne zabiegi za pomocą specjalnych narzędzi. Uzupełnia ubytki oraz zajmuje się profilaktyką. Poza tym odpowiada na pytania w zakresie jamy ustnej – zarówno pielęgnacji, jak i chorób. Udziela także pomocy w nagłych sytuacjach.
Przeczytaj również: 4 cechy dobrego stomatologa dziecięcego
W jaki sposób działa pogotowie stomatologiczne?
Zwykle pogotowie stomatologiczne funkcjonuje w dużych miejscowościach. Ponieważ mogą współpracować z Narodowym Funduszem Zdrowia na zasadzie kontraktu, usługi stomatologa w Warszawie lub innym mieście są darmowe. Do placówki może się zgłosić każda osoba odczuwająca raptowny i nasilający się ból zęba. Działa ona przez całą dobę i przez wszystkie dni w tygodniu. Bez znaczenia są święta. Co więcej, niewymagane jest skierowanie czy posiadanie chorobowej dokumentacji.
Przy tym niepotrzebne jest skierowanie czy posiadanie dokumentacji o przebiegu chorób. Stomatolog zwykle zajmuje się w ramach usług diagnostyką problemu. Może zlecić przeprowadzenie zdjęć pantomograficznych czy punktowych, jak również wykonać leczenie kanałowe. W ramach usług dentystycznych lekarz z pogotowia stomatologicznego wykonuje zabiegi w zakresie stomatologii zachowawczej oraz ekstrakcji zęba.
Kiedy potrzebna jest nagła wizyta?
Z pogotowiem stomatologicznym można się kontaktować o dowolnej porze. Telefoniczne stomatolog we Wrocławiu lub innym mieście przeprowadzi potrzebny wywiad. Pozwoli on na dowiedzenie się o bólu. Wówczas możesz być zaproszony na dyżur dentystyczny. Pomoc stomatologiczna jest wymagana w następujących przypadkach:
- ukruszenia się lub złamania zęba – na skutek urazu mechanicznego,
- stanu zapalnego dziąsła – bolącego czy spuchniętego,
- bólu zęba – którego nie łagodzą środki przeciwbólowe.
Gdzie można znaleźć pogotowie stomatologiczne?
Z reguły pogotowia stomatologiczne znajdują się w średnich czy dużych miejscowościach. Warto poszukać najbliższego punktu w Internecie. Warto przy tym wiedzieć, że są to placówki, które działają w oparciu o podpisane z Narodowym Funduszem zdrowia kontrakty. Ponieważ są one różne, metoda ich działania jest zróżnicowana. Zwykle wyróżnia się placówki:
- państwowe,
- prywatne,
- we współpracy z NFZ.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana