Depresja jako problem cywilizacyjny

Niezdolność odczuwania przyjemności, obniżony nastrój oraz permanentne uczucie zmęczenia mogą być pierwszymi symptomami depresji. Jeśli zauważysz je u siebie lub osoby z Twojego otoczenia – nie czekaj z prośbą o pomoc. Depresja jako choroba cywilizacyjna jest coraz wyżej w rankingu powszechnych schorzeń, z którymi obecnie człowiek zmaga się najczęściej. Jak z nią walczyć? Jakie są przyczyny depresji? Sprawdź.
Depresja jako problem społeczny
Coraz więcej ludzi na całym świecie zmaga się z depresją. Niezależnie od wieku, płci, pochodzenia czy statusu społecznego to schorzenie układu nerwowego może dotknąć każdego. Przyczyn depresji jest wiele. Jej podłoża specjaliści z Prywatnego gabinetu psychiatrycznego w Warszawie doszukują się przede wszystkim w:
Przeczytaj również: Czy spotkania w grupie wsparcia pomgają w depresji?
permanentnym stresie,
zmianach neurochemicznych zachodzących w mózgu,
lekach przyjmowanych na stałe,
uzależnieniach,
chorobach.
Oczywiście przyczyn depresji może być więcej i są one bardzo zróżnicowane. Dobra wiadomość jest taka, że przy zastosowaniu właściwego leczenia, jest to choroba całkowicie uleczalna. Z pierwszymi objawami należy jednak jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Tylko taka postawa daje gwarancję szybkiego powrotu do zdrowia.
Przeczytaj również: Nie tylko farmakoterapia. Rola psychoterapii w leczeniu depresji
Według danych statystycznych, depresja jest diagnozowana najczęściej u osób pomiędzy 20. A 40. Rokiem życia. Mogą na nią oczywiście zapaść również dzieci i seniorzy. Aż 25% pacjentów stanowią kobiety. Na depresję choruje natomiast o połowę mniej mężczyzn (12%).
Przeczytaj również: Jak przygotować się do pierwszej wizyty u psychiatry?
Jak sobie pomóc?
Jeśli zauważysz u siebie lub osoby w Twoim otoczeniu wymienione wyżej objawy, oznacza to, że trzeba jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Ignorowanie problemu może tylko pogorszyć sytuację. Leczeniem depresji zajmują się psychologowie, psychoterapeuci i psychiatrzy. Wnikliwy wywiad z pacjentem pozwala na odnalezienie przyczyny problemu i podjęcie dalszych kroków. Depresja to choroba, która wymaga specjalistycznego podejścia. Nie ma możliwości, aby minęła sama. Zastosowanie psychoterapii, a w trudniejszych przypadkach także farmakoterapii pozwala złagodzić objawy choroby, a z czasem pozbyć się także jej przyczyny.
Należy jednak pamiętać, że chwilowe obniżenie nastroju nie musi oznaczać depresji. Jeśli nie jesteś pewien, z jakim problemem tak naprawdę się zmagasz, warto skorzystać z porady psychologa, który rozwieje wszelkie wątpliwości. Wizyta w gabinecie psychologicznym czy psychiatrycznym nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie. Nawet jeśli depresja nie zostanie u Ciebie zdiagnozowana, możesz dowiedzieć się, jak radzić sobie ze stresem na co dzień.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Margo Centrum Stomatologiczne sp. z o. o.
Lekarze - stomatolodzy woj. dolnośląskie54-614 Wrocław, Trawowa 59A
-
Wojciech Kozubski Gabinet lekarski
Przychodnie specjalistyczne woj. wielkopolskie60-815 Poznań, Gajowa 3