Formy naprawy szkód górniczych

Działania górnicze mogą prowadzić do szeregu szkód. Dotyczyć one mogą zarówno budynków, jak i gruntów czy użytków rolnych. W takiej sytuacji osoba poszkodowana może domagać się naprawienia szkody. Polskie prawo rozróżnia dwie formy naprawy. Co do zasady, jej wybór należy do poszkodowanego. Jakie są formy naprawy szkód górniczych? Która z nich jest korzystniejsza dla poszkodowanego? Spieszymy z wyjaśnieniem.
Przywrócenie stanu poprzedniego
Pierwszą z form naprawy szkód górniczych jest przywrócenie stanu poprzedniego, nazywane również restytucją naturalną. Polega ono w głównej mierze na przywróceniu zniszczonej rzeczy jej walorów estetycznych i użytkowych, jakie posiadała ona przed wyrządzeniem szkody. Co ważne, w orzecznictwie wskazuje się, że nie oznacza to, iż daną rzecz należy doprowadzić do identycznego stanu, jaki miała ona przed wystąpieniem szkody.
Należy pamiętać, że z tej formy naprawy szkody górniczej nie zawsze można skorzystać. Restytucja naturalna jest wykluczona, jeśli przywrócenie stanu poprzedniego jest niemożliwe lub pociągałoby ono za sobą bądź nadmierne koszty, bądź też nadmierne trudności dla sprawcy szkód górniczych. W pozostałych przypadkach poszkodowany może zdecydować się na tę formę rekompensaty.
W przypadku, gdy rozważamy zdecydowanie się na naprawienie szkody poprzez przywrócenie stanu poprzedniego, warto zwrócić uwagę na to, że podmioty górnicze są zwykle podmiotami bardzo złożonymi. Zanim przystąpią do prac naprawczych, muszą wyłonić odpowiedniego wykonawcę. Najczęściej następuje to w drodze przetargu. Ten z kolei w znakomitej większości wygrywa firma, która oferuje najkorzystniejszą cenowo ofertę. Nim firma przystąpi do pracy i zakończy naprawę szkody, może minąć nawet kilkanaście miesięcy.
Jeśli wciąż mamy wątpliwości co do naprawy szkody poprzez restytucję naturalną, warto skonsultować się z prawnikiem. Jedną z kancelarii, która specjalizuje się w tym zakresie, jest Kancelaria Radcy Prawnego Łukasza Robaszkiewicza „De Iure”. Doświadczony radca prawny z pewnością rozwieje nasze wątpliwości i doradzi najlepszą formę rekompensaty w naszej sytuacji.
Odszkodowanie
Drugą formą naprawy szkód górniczych jest odszkodowanie, czyli po prostu rekompensata w formie pieniężnej. Jego wysokość nie może być kształtowana dowolnie, według uznania osoby poszkodowanej. Ostateczną kwotę wyznacza sąd w oparciu o opinię biegłego z zakresu budownictwa i szkód górniczych. Może być więc to kwota niższa, niż pierwotnie zakładaliśmy. Mimo wszystko odszkodowanie jest znacznie częściej wybieraną formą naprawy szkód górniczych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Kancelaria Notarialna Sylwia Środoń-Fugas
Notariusze woj. podkarpackie35-315 Rzeszów, mjr. Kopisto 4