Jak często należy wykonywać badania słuchu?

Słuch to jeden ze zmysłów, który w wyniku pracy w niesprzyjających warunkach lub wraz z wiekiem ulega pogorszeniu. Osoby, które nieregularnie badają swój słuch, podają pierwsze oznaki świadczące o ubytku takie jak: pogłaśnianie telewizora czy kilkukrotne prośby o powtórzenie komunikatu w rozmowie zarówno bezpośredniej przez telefon, jak i z wieloma osobami naraz. Niedosłuch i jego objawy znacząco obniżają komfort życia, dlatego warto okresowo poddawać się badaniom słuchu – jak często? O tym dowiesz się z tego artykułu!
Częstotliwość badań słuchu w zależności od wieku pacjenta
W związku z postępującym procesem starzenia się słuch ulega pogorszeniu. Dzieje się tak, ponieważ stopniowo uszkadzają się komórki zmysłowe narządu Cortiego znajdującego się w ślimaku. Jako pierwsze ulegają powolnemu zniszczeniu komórki odpowiadające za odbiór wysokich dźwięków. U niektórych osób niedosłuch może występować w znacznym stopniu, u innych zaś wcale lub na umiarkowanym poziomie. Zależy to również od innych czynników niż wiek, czyli chorób towarzyszących, np. cukrzycy czy nadciśnienia.
Seniorzy, którzy ukończyli 50. rok życia, powinni poddawać się kontrolnemu badaniu słuchu przynajmniej raz w roku. Natomiast osobom poniżej 50. roku życia, jeśli nie zauważyły żadnych oznak świadczących o ubytku, zaleca się profilaktyczne wizyty w gabinecie badań słuchu raz na dwa lub trzy lata.
Praca w hałasie – jak często badać swój słuch?
Osoby, które pracują w hałasie osiągającym około 85 dB, na co dzień w trakcie wykonywania swoich zawodowych obowiązków powinny zakładać ochronniki słuchu. Pomimo takiego działania prewencyjnego, pracownicy mogą być narażeni na przewlekłe uszkodzenie słuchu hałasem. Dlatego zgodnie z zaleceniami medycyny pracy, zarówno nowoprzyjęty pracownik, jak i ten z długoletnim stażem powinni wykonywać badania słuchu raz w roku. Rutynowe kontrole pozwalają wykryć przesunięcie się progu słyszenia, a także zapobiec trwałemu uszkodzeniu poprzez wdrożenie działań korygujących.
Czy osoby z aparatem słuchowym muszą badać swój słuch?
Okresowe badania słuchu obejmują również osoby zaaparatowane. Zazwyczaj regularność odbywania takich wizyt ustalana jest przez gabinety protetyczne oraz firmy zajmujące się sprzedażą aparatów słuchowych takich jak AparaticaMED ze Szczecina. Celem regularnego badania osób z aparatami słuchowymi jest monitorowanie zmian w progu słuchowym i dopasowywanie ustawień w urządzeniu korygującym słyszenie. Takie działanie znacząco przekłada się na komfort życia pacjenta z niedosłuchem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Technologia Piękna Lasery Kosmetyczne Justyna Szubstarska
Kosmetyczne salony - wyposażenie woj. warmińsko-mazurskie11-400 Nowa Wieś Kętrzyńska 26E
-
Klinika Pediatryczna Zdrowe Dziecko
Przychodnie dziecięce woj. mazowieckie05-800 Pruszków, al. Armii Krajowej 34
-
Kaczmarek FUH Jerzy Kaczmarek
Lekarze - medycyna pracy woj. pomorskie81-339 Gdynia, Polska 13A lok. 7