Jak często powinno się serwisować platformy dla osób niepełnosprawnych?
Platformy dla osób niepełnosprawnych są specjalnym rodzajem dźwigów osobowych. Ułatwiają przemieszczanie się osobom z ograniczeniami fizycznymi. Dzięki temu polepszają komfort życia i pozwalają na większą samodzielność. Tak jak inne urządzenia dźwigowe wymagają regularnych przeglądów i serwisów. Warto więc przeczytać, by dowiedzieć się, jak często powinno się serwisować platformy dla osób niepełnosprawnych?
Czym są platformy dźwigowe dla niepełnosprawnych?
Platformy dźwigowe dla niepełnosprawnych przeznaczone są szczególnie dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Są to urządzenia samoobsługowe, proste w działaniu i bezpieczne dla użytkowników. Ułatwiają przemieszczenie się osobom z ograniczeniami ruchowymi i problemami zdrowotnymi, szczególnie w podeszłym wieku. Platformy dźwigowe pozwalają na dużą swobodę i pełną samodzielność, podnosząc jednoczenie komfort życia i wzmacniając samoocenę. Odciążają opiekunów od obowiązku asystowania osobom niepełnosprawnym podczas pokonywania schodów.
Kto montuje platformy dźwigowe?
Platformy dźwigowe dla niepełnosprawnych wykorzystywane są w przestrzeni publicznej. Montowane są w budynkach i obiektach, jak również w domach jednorodzinnych. Zapewniają komunikację po schodach wejściowych, do podestów i balkonów, jak i wewnątrz budynku. Przyschodowe dźwigi platformowe montuje się nad schodami, bezpośrednio do ścian lub przy użyciu słupków, do których mocuje się torowisko. Projektowaniem i montażem platform dźwigowych zajmują się wyspecjalizowane firmy. Dobrym przykładem takiego przedsiębiorstwa może być firma Nam-Lift ze Szczecina, która zajmuje się między innymi montażem wind osobowych, szpitalnych i towarowych, a także świadczy usługi pogotowia dźwigów osobowych.
Serwis platform dla osób z niepełnosprawnościami
Najważniejszą kwestia podczas eksploatacji wind osobowych, a tym samym przyschodowych platform dźwigowych jest bezpieczeństwo użytkowników. Może być ono zapewnione jedynie dzięki regularnym przeglądom i serwisom, które wykonane zostaną przez specjalistyczne firmy. Zasady konserwacji i przeglądów windy jasno określone są w przepisach i rozporządzeniach Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29.10.2003. Dotyczą dozoru technicznego w zakresie eksploatacji wind w budynkach wielorodzinnych. Zgodnie z tymi przepisami przeglądy techniczne i konserwacje wind powinny odbywać się przynajmniej raz na miesiąc, natomiast generalne przeglądy należy planować raz na pół roku. Z kolei raz w roku platformy dla osób niepełnosprawnych muszą zostać poddane badaniom Urzędu Dozoru Technicznego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana