Jak dbać o protezy zębowe?
Protezy zębowe umożliwiają komfortowe funkcjonowanie osobom, które mają niekompletne uzębienie. Pełne protezy całkowicie zastępują utracone własne zęby. Tylko dzięki nim można normalnie jeść, wyraźnie mówić i pewnie się uśmiechać. Jednak, żeby jak najdłużej utrzymać protezy zębowe w dobrym stanie, należy właściwie o nie dbać. Jak to robić? Jak je przechowywać i czyścić, żeby nie stały się siedliskiem bakterii i wciąż wyglądały jak nowe?
Dlaczego dbać o protezy zębowe?
Skoro proteza zębowa wykonana jest z tworzyw sztucznych, to dlaczego jest ważne, żeby specjalnie o nią dbać? Otóż w ciągu dnia, podobnie jak na zębach tworzą się na niej osady kamienia i spożywanych pokarmów. Jeśli nie zadba się odpowiednio o swoją protezę, nagromadzone na niej resztki staną się pożywką dla grzybów i bakterii.
Przeczytaj również: Jakie są rodzaje protez zębowych?
Używanie niedokładnie oczyszczonej protezy jest więc niebezpieczne dla zdrowia.
Powoduje też powstawanie nieprzyjemnego zapachu.
Zmienia odczucie smaku potraw.
Ponadto zaniedbywane protezy zębowe dużo szybciej się niszczą i tracą estetyczny wygląd.
Jak widać umiejętność właściwego przechowywania, czyszczenia i pielęgnowania protez ma ogromne znaczenie.
Jak dbać o protezy zębowe?
Podstawowym sposobem dbania o protezy zębowe jest ich regularne czyszczenie. Powinno się szczotkować protezę po każdym posiłku, o ile to możliwe, używając do tego pasty do protez. Jeśli zdarzy się, że nie zabierzesz jej ze sobą, przynajmniej wyczyść protezę, używając czystej wody. Co dwa tygodnie powinno się też dokładnie zdezynfekować protezę dedykowanym do tego celu środkiem.
Przeczytaj również: Z jakich materiałów są wykonywane protezy zębowe?
Czyszczenie protez zębowych to podstawa, ale bardzo ważną rolę odgrywa też sposób jej przechowywania. Bardzo często popełnianym błędem jest zostawianie jej na noc w szklance z wodą. Absolutnie nie należy tak robić. Wilgoć będzie sprzyjała rozwijaniu się grzybów i bakterii. Protezę po umyciu powinno się osuszyć i schować do suchego pojemnika.
Przeczytaj również: Protezy zębowe akrylowe a szkieletowe - porównanie
Stosowanie się do podanych wyżej wskazówek pozwoli cieszyć się czystą i estetyczną protezą przez około 5 lat. Po tym czasie zaleca się wymienić ją na nową. We Wrocławiu protezy zębowe wykonuje na przykład w Centrum Stomatologii MARGO.
Dlaczego trzeba wymieniać protezy zębowe?
Wymiana protezy jest konieczna. Nawet jeśli nie widać tego gołym okiem, w wyniku wieloletniego użytkowania na jej powierzchni tworzą się mikrouszkodzenia, w których mogą się zagnieździć grzyby, bakterie i wirusy. Te natomiast stają się zagrożeniem dla zdrowia. Stąd też tak ważne jest, żeby po zalecanym okresie wymienić protezę na nową.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana