Jak działają chwytaki do drewna?

Chwytaki do drewna to niezbędne urządzenia przy większości prac leśnych i tartacznych. Jeśli szukasz narzędzia, które pomoże ci szybko przenieść nawet bardzo ciężkie kawałki drewna lub inne przedmioty położone w trudno dostępnych miejscach, przeczytaj nasz krótki artykuł. Wyjaśniamy w nim, do czego służą chwytaki do drewna.
Chwytaki do drewna służą do przemieszczania, sortowania, załadunku i rozładunku drewna długiego (dłużyc, całych drzew), krótkiego (kłód, wałków, wyrzynków), drobnicy (tyczki, żerdzie). Można je montować na różnych pojazdach, na przykład na wysięgnikach, żurawiach, ładowaczach, typowo leśnych maszynach takich, jak forwarder, klembank, skider oraz tradycyjnych ciągnikach i przyczepach samozaładowczych.
Chwytaki to bardzo bezpieczne i precyzyjne narzędzia hydrauliczne. Najczęściej używa się ich do pracy w składach drewna, tartakach, miejscach ładowania tarcicy, ścinek i transportu odpadów, gałęzi – opowiada ekspert z Cran-Lift Serwis Hydraulika Siłowa Daniel Głuch. Dzięki nim proces załadunku, rozładunku i transportu przebiega dużo sprawniej. Budowa chwytaka sprawia, że w czasie transportu ładunek może się obracać.
Jakie są rodzaje chwytaków do drewna?
Chwytaki do drewna są zbudowane z płyty mocującej zawiesie albo zawiesia pozwalającego na zamocowanie go do wysięgnika poprzez zawieszenie na rotatorze lub sworzniu. Ich pojedyncze, podwójne lub wielokrotne ramiona mogą być połączone wzmacniającą poprzeczką. Dzięki siłownikowi oraz dodatkowemu łącznikowi możliwe jest otwieranie i zamykanie obu ramion jednocześnie, a dzięki zastosowaniu rotatora hydraulicznego możliwy jest szeroki kąt obrotu ramion. Na rynku dostępnych jest wiele modeli różniących się zarówno konstrukcją, jak i przeznaczeniem. Najbardziej popularne to:
• chwytaki do przenoszenia dużych kawałków drewna,
• chwytaki do zrywania drewna,
• chwytaki do zbierania gałęzi,
• chwytaki do załadunku ziemi i innych materiałów,
• chwytaki do transportu drewna.
Poszczególne modele chwytaków do drewna różnią się także wagą, rozwarciem szczęk, udźwigiem, zakresem ruchu ramion. W chwytakach z symetrycznymi ramionami, które stykają się krawędziami, w układzie hydraulicznym zamontowane są zabezpieczenia, które zapobiegają samoczynnemu otwieraniu się ramion.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Józef Kozar Błażej Kozar Gabinet weterynaryjny
Weterynaria - usługi woj. zachodniopomorskie78-200 Białogard, Piłsudskiego 3
-
Wojciech Nowakowski Przychodnia weterynaryjna
Weterynaria - usługi woj. śląskie41-516 Chorzów, ks. Gałeczki 45