Jak przebiega proces rekrutacji pracownika zza granicy?
Polscy przedsiębiorcy na ogół mają duże problemy z obsadzeniem poszczególnych stanowisk pracy. Ten stan rzeczy spowodowany jest przede wszystkim masową emigracją zarobkową Polaków do krajów Europy Zachodniej. Pracodawcy na ogół starają się uzupełnić braki kadrowe odpowiednio wykwalifikowanymi osobami pochodzącymi z zagranicy. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób prowadzi się rekrutację cudzoziemców oraz jakie korzyści przynosi to rozwiązanie.
Rekrutacja obcokrajowców w polskich zakładach pracy w praktyce
Pracownicy zza wschodniej granicy cenieni są przez polskich przedsiębiorców głównie za sumienność oraz obowiązkowość. Nie bez znaczenia są również ich stosunkowo niewygórowane wymagania finansowe. Polskie firmy najczęściej przeprowadzają rekrutację wśród obcokrajowców za pośrednictwem renomowanych agencji pracy, takich jak Olma Sp z o.o. Tego typu organizacje przejmują na siebie odpowiedzialność za kompleksową organizację całego procesu rekrutacyjnego. Do ich obowiązków zalicza się przygotowanie ogłoszeń o naborze na konkretne stanowiska pracy w języku zrozumiałym dla potencjalnych kandydatów. Stosowne powiadomienia można zamieścić na ulotkach lub w lokalnej prasie. Obecnie coraz częściej publikuje się je też w mediach społecznościowych.
Przeczytaj również: W jakich pracach znajduje zastosowanie zwyżka?
Jeśli dany kandydat po przeprowadzeniu rozmowy kwalifikacyjnej zostanie przyjęty do pracy, pracodawca musi postarać się o zalegalizowanie pobytu i zatrudnienia pracownika-cudzoziemca w Polsce. W stosunku do obywateli Armenii, Gruzji, Mołdawii, Ukrainy, Białorusi i Rosji stosuje się zazwyczaj tzw. procedury oświadczeniowe. Oświadczenia o powierzeniu pracy rejestruje się w odpowiednim urzędzie pracy. Umożliwiają one zatrudnienie danej osoby na okres 6 miesięcy w ciągu 12 miesięcy. W przypadku obywateli pozostałych państw spoza unii Europejskiej niezbędne jest uzyskanie zezwolenia typu A, które jest ważne co najwyżej 3 lata. Stosowny wniosek składa się w urzędzie wojewódzkim.
Przeczytaj również: Czym powinna cechować się zaprawa do podlewek?
Korzyści z zatrudniania pracowników-cudzoziemców
Przedsiębiorcy na ogół chętnie zatrudniają obcokrajowców ze względu na korzyści wynikające z tego rozwiązania. Rekrutacja zagranicznych pracowników stanowi doskonałą alternatywę dla pracodawców borykających się z niedoborem rąk do pracy. Osoby te na ogół są bardzo pracowite. Wyróżnia je również dyspozycyjność. Na ogół chętnie podejmują się pracy wieczorami, a także w święta i weekendy. Rodziny takich cudzoziemców z reguły pozostają w ich ojczyźnie. Dlatego też mało prawdopodobne jest notoryczne zwalnianie się podwładnych ze względu na zobowiązania rodzinne.
Przeczytaj również: Czy istnieją przeciwwskazania do wykonywania zawodu kasjera złotowo-walutowego?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana