Jak ubiegać się o większe alimenty na dzieci?

Alimenty ustanowione przez sąd w czasie rozprawy sądowej nie są ustalone raz na zawsze. W praktyce oznacza to, że o zwiększenie alimentów można ubiegać się w dowolnym momencie. W tym celu należy złożyć pozew, w którym powinny znaleźć się istotne argumenty przemawiające za koniecznością zasądzenia wyższej niż dotychczas kwoty alimentów.
Kiedy można domagać się podwyższenia alimentów?
Podwyższyć można jedynie alimenty zasądzone sądownie - wyrokiem bądź ugodą zatwierdzoną przez Sąd. Jeśli zatem rodzice uzgodnili określoną kwotę bez sformalizowania tych ustaleń, to pozew o podwyższenie alimentów będzie niezasadny. Wówczas w pierwszej kolejności trzeba złożyć pozew o zasądzenie alimentów. Pozew powinien przygotować prawnik rodzinny z uwzględnieniem wszystkich istotnych okoliczności.
Jeśli kwestia alimentów jest uregulowana sądownie, to rodzic sprawujący opiekę nad dzieckiem może złożyć wniosek o ich podwyższenie. Pozew musi być jednak uzasadniony zwiększonymi potrzebami uprawnionego do alimentów dziecka lub zmianą wysokości zarobków rodzica zobowiązanego do alimentacji. Argumentem przemawiającym za podwyższeniem alimentów może być wygrana na loterii, odziedziczenie spadku, zmiana pracy na lepiej płatną lub obniżenie kosztów życia.
Wnioskowanie o większe alimenty będzie zasadne także wtedy, gdy dziecko zacznie dojeżdżać do szkoły lub wyjedzie na studia albo jeśli zmieni się zakres kontaktów. Do zwiększenia alimentów może dojść również, gdy dziecko będzie wymagać specjalistycznego leczenia lub rehabilitacji. Ponadto pogorszenie sytuacji finansowej drugiego rodzica może stanowić dodatkowy argument za podwyższeniem alimentów.
Pozew o podwyższenie alimentów
Pozew o zwiększenie alimentów powinien przygotować prawnik specjalizujący się w prawie rodzinnym. Katarzyna Sołtysiak — radca prawny Gdańsk specjalizuje się w prawie rodzinnym, prowadzi sprawy rozwodowe oraz postępowania alimentacyjne. Pozew o podwyższenie alimentów składa się w sądzie rejonowym w wydziale rodzinnym i nieletnich odpowiednim ze względu na miejsce zamieszkania dziecka lub rodzica zobowiązanego do alimentacji.
W treści pozwu należy wskazać, że od wyroku sądu zaszły istotne zmiany, które powodują potrzebę podniesienia kwoty alimentów. Przytoczyć należy wszystkie okoliczności, jakie pojawiły się od momentu ustalenia wysokości alimentów, mogące mieć wpływ na przebieg sprawy. Co ważne, sprawa o podniesienie alimentów jest zwolniona z opłaty sądowej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
System Perkun Security Sp. z o.o. Sp.k.
Ochrona osób, mienia - agencje, usługi woj. mazowieckie05-092 Łomianki, Parkowa 34
-
Telem Kamila Lemańska
Telekomunikacja - usługi woj. pomorskie81-350 Gdynia, pl. Kaszubski 7 lok. 10
-
Kancelaria Tłumaczy Przysięgłych Dorota Wiland
Tłumacze przysięgli woj. mazowieckie05-800 Pruszków, Kościuszki 35 lok. 3