Jak uzyskać zwolnienie z akcyzy samochodu kolekcjonerskiego?

Spis treści
- Zwolnienie z akcyzy aut zabytkowych – co mówią przepisy?
- Jak można przygotować się do zwolnienia z akcyzy?
- Kto świadczy tego typu usługi?
Wielu fanów motoryzacji marzy o zakupie auta kolekcjonerskiego. Z takim pojazdem wiąże się jednak nie tylko prestiż, ale i możliwość zwolnienia z akcyzy, o czym mówią stosowne przepisy. Żeby uzyskać korzyść pieniężną, trzeba jednak zadbać o dopełnienie odpowiednich formalności. Kto może w tym pomóc i co jeszcze warto na ten temat wiedzieć? Czy przysługuje Ci zwolnienie?
Zwolnienie z akcyzy aut zabytkowych – co mówią przepisy?
W Ustawie o podatku akcyzowym, a artykułach 109 – 113 znaleźć można szczegółowe informacje na temat obowiązku zapłaty akcyzy lub zwolnieniu z takiego obowiązku właścicieli pojazdów kolekcjonerskich.
Przeczytaj również: Na jakiej podstawie przeprowadzana jest wycena nieruchomości?
Podstawą do tego drugiego jest stosowny dokument, a konkretniej – urzędowe oświadczenie wydane przez naczelnika urzędu skarbowego. We wspomnianej ustawie zamieszczono katalog samochodów, których nie dotyczy konieczność zapłaty akcyzy na terytorium kraju.
Przeczytaj również: Czym zajmuje się rzeczoznawca majątkowy?
Trzeba jeszcze wspomnieć o innych przepisach, mianowicie o rozporządzeniu Rady (EWG) nr 2658/87 z 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Określa ona warunki dla pojazdu uznanego za kolekcjonerski. Takie auto powinno być w oryginalnym stanie. Ponadto powinien mieć co najmniej 30 lat, a jego model lub typ nie może być już produkowany. W uznaniu jakiś pojazd osobowy za kolekcjonerski pomaga uzyskanie odpowiedniej oceny rzeczoznawcy pojazdów zabytkowych.
Przeczytaj również: Jakie informacje powinno zawierać odwołanie od kosztorysu?
Wspomniana opinia jest dobrą podstawą ubiegania się o brak obowiązku zapłaty akcyzy.
Jak można przygotować się do zwolnienia z akcyzy?
Jeśli wciąż nie wiadomo, czy pojazd może być uznany za kolekcjonerski, warto wdrożyć odpowiednią procedurę. W tym celu, trzeba przygotować niezbędną dokumentację, przeznaczoną do złożenia w WUOZ. Pamiętaj o tym, że właściwie wykonana biała karta oraz wymagana często opinia dla konserwatora zabytków minimalizują ryzyko odrzucenia podczas weryfikacji. Następnie należy opracować wniosek o przeprowadzenie badania zgodności pojazdu zabytkowego z warunkami technicznymi.
Kolejnym krokiem może być właśnie uzyskanie zwolnienia z podatku akcyzowego samochodu kolekcjonerskiego. Niezbędna będzie opisana wyżej opinia rzeczoznawcy. Taka usługa jest świadczona na podstawie oględzin pojazdu.
Kto świadczy tego typu usługi?
Usługi przygotowania dokumentacji i opinii rzeczoznawcy świadczą wyspecjalizowane firmy, które pomagają na każdym etapie rejestrowania pojazdu na „żółte blachy”. Przykładem jest Rzeczoznawca Online. To profesjonaliści w swoim fachu, którzy przeprowadzą Cię przez każdy element procesu rejestracji i nie tylko.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Berdy.House Sp. z o.o.
Spółdzielnie mieszkaniowe woj. dolnośląskie54-204 Wrocław, Legnicka 52 lok. 305
-
Golden Serwis Sp. z o.o.
Biura pośrednictwa pracy woj. mazowieckie03-301 Warszawa, Jagiellońska 78 lok. 82
-
Jerzy Szymański Rzeczoznawca Samochodowy
Rzeczoznawcy woj. mazowieckie02-679 Warszawa, Zygmunta Modzelewskiego 52 lok. 40