Jak w praktyce wygląda proces tworzenia opakowań aerozolowych?

Niektóre artykuły towarzyszące nam w życiu codziennym występują w postaci aerozolu. Są to ciekłe lub stałe cząstki substancji rozpylane w środowisku gazowym. Korzysta z nich wiele gałęzi przemysłu. Opakowania aerozolowe niezbędne są do produkcji farb, lakierów, pianek montażowych oraz kosmetyków używanych przez nas na co dzień. Jak powstają i z czego są produkowane to pytania, na które powinniśmy znać odpowiedź, posiadając tego typu przedmioty w domu.
Z czego zrobione są opakowania aerozolowe?
Opakowania aerozolowe stosowane są powszechnie ze względu na ich wytrzymałość mechaniczną i możliwość utrzymania w ich wnętrzu wysokiego ciśnienia. To odpowiedni sposób na przechowywanie substancji chemicznych i szkodliwych oraz łatwopalnych. Są lekkie i odporne np. na upadki. Na szeroką skalę stosowane są w branży farmaceutycznej do produkcji leków, w chemii gospodarczej – środki do czyszczenia, dezynfekcji i nabłyszczania, czy w branży motoryzacyjnej – odmrażacze, odrdzewiacze i inne.
Do produkcji aerozoli najczęściej wykorzystuje się metal, głównie stal i aluminium, dzięki czemu pojemniki są lekkie. Rzadziej są to tworzywa sztuczne i szkło. Opakowania aerozolowe różnego rodzaju w wysokiej jakości oferuje Wats Group – producent aerozoli zajmujący się kompleksową produkcją oraz konfekcjonowaniem pojemników w postaci sprayu.
Ze względu na proces produkcji, wyróżnić można:
- opakowania aerozolowe jednoczęściowe – najbardziej wytrzymałe, tłoczone z jednego kawałka blachy, rzadko spotykane z racji wysokich kosztów produkcji,
- opakowania aerozolowe dwuczęściowe – złożone z pobocznicy ze zintegrowanym denkiem, która łączona jest z wieczkiem,
- trzyczęściowe – złożone z pobocznicy, denka i wieczka, wytwarzanych w oddzielnych procesach i łączonych w ostatnim etapie produkcji, posiadają najniższą odporność ciśnieniową.
Proces produkcji opakowań aerozolowych
W pierwszej kolejności powierzchnia blachy metalowej pokrywana jest lakierem lub farbą, co nazywane jest zdobieniem. Następnie poszczególne arkusze rozcinane są na kawałki i poddawane właściwej obróbce. Korpus opakowania (pobocznica) powstaje wskutek zwinięcia metalowego arkusza na kształt cylindra. Tak powstała forma poddawana jest zgrzewaniu w miejscu stykania się krawędzi. Denko oraz wieczko wytłaczane są ze specjalnie wyciętych kawałków materiału w osobnym procesie. Na koniec wszystkie elementy łączone są za pomocą tzw. podwójnej zakładki – krawędzie poszczególnych części zazębiają się, tworząc spójną i szczelną całość.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Pakart Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Taśmy samoprzylepne woj. dolnośląskie51-180 Psary, Główna 27
-
Awida Przedsiębiorstwo produkcyjno-handlowe Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Kopalnie woj. dolnośląskie55-200 Bystrzyca, Brzegowa 1a
-
Aluspaw Spawalnictwo Aluminium Piotr Górka
Spawalnictwo - usługi woj. śląskie44-350 Gorzyczki, Wiejska 9