Jak wybrać dobrą księgową?

Prowadząc działalność gospodarczą, warto być w stałej współpracy z biurem księgowym. Wykonywanie samodzielnych rozliczeń, deklaracji oraz innych czynności rachunkowych wiąże się z wysokim ryzykiem występowania błędów, co może doprowadzić do interwencji Urzędu Skarbowego. Zatem, na co warto zwrócić uwagę, wybierając biuro księgowo-rachunkowe?
Jak sprawdzić, że dana księgowość pasuje do Twojej firmy?
Na początkowym etapie, warto określić, jaki jest profil działalności gospodarczej, oraz czego, jako przedsiębiorcy oczekujemy od przyszłej współpracy z danym biurem księgowo-rachunkowym. Obecnie wiele z firm zajmujących się obsługą przedsiębiorstw w zakresie księgowości oferuje bardzo szeroki zakres usług. Biura tego typu nie tylko reprezentują swoich klientów przed ZUSem czy Urzędem Skarbowym, lub przygotowują Jednolity Plik Kontrolny VAT. Często firmy zajmujące się obsługą księgowo-podatkową lub kadrowo-płacową jak biuro rachunkowe WAKAT z Krakowa to również finansowi doradcy przedsiębiorców. Księgowi pomagają często w czynnościach związanych z zarejestrowaniem firmy, uzyskaniem dotacji lub dofinansowań.
Przeczytaj również: Jakie korzyści niesie ze sobą profesjonalna księgowość na Bemowie?
Warto uwzględnić to, czy księgowa lub biuro księgowo-rachunkowe zlokalizowane jest w pobliżu siedziby firmy. Choć wiele spraw obecnie załatwia się elektronicznie bądź telefonicznie, to wciąż wielu przedsiębiorców ceni sobie bezpośredni kontakt. Równie ważna jest dyspozycyjność księgowej lub osób zatrudnianych przez biuro księgowo-rachunkowe, czyli możliwość skontaktowania się ze specjalistami w nagłej potrzebie lub w celu wyjaśnienia pilnej sprawy.
Wybór biura księgowego – inne kwestie, które należy uwzględnić
Oprócz tego, czy dana firma zajmująca się obsługą księgową przedsiębiorstw, odpowiada indywidualnym potrzebom działalności gospodarczej, warto także uwzględnić inne, równie ważne kwestie jak:
Przeczytaj również: Jakie są zalety korzystania z usług biura rachunkowego dla freelancerów?
doświadczenie i kwalifikacje (m.in. posiadanie stosownego certyfikatu wydanego przez Ministerstwo Finansów);
bezpieczeństwo i ochrona danych – warto dowiedzieć się, jak wygląda zapobieganie wyciekowi i utracie danych, czy zabezpieczanie serwerów;
wielkość zespołu i kwalifikacje pracowników;
terminowa realizacja zleceń, czyli brak opóźnień w rozliczeniach lub sporządzaniu niezbędnej dokumentacji;
cennik;
opinie byłych lub obecnych klientów biura księgowo-rachunkowego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Pimag Biuro Rachunkowe
Rachunkowość - usługi woj. dolnośląskie50-243 Wrocław, Władysława Łokietka 4 lok. 2
-
Anna Jastrzębska Constans Biuro Księgowe
Rachunkowość - usługi woj. mazowieckie05-120 Legionowo, Suwalna 15
-
Kancelaria Podatkowa Milczarek spółka cywilna
Rachunkowość - usługi woj. mazowieckie05-800 Pruszków, Staszica 1 lok. 601
-
Joanna Braumann Centrum księgowe
Rachunkowość - usługi woj. dolnośląskie58-200 Dzierżoniów, Nowowiejska 61A lok. A