Jak wybrać dobrego dostawcę oleju?
Smażenie to jedna z najpopularniejszych metod obróbki żywności. Dzięki niej przygotowywane są ulubione potrawy wielu osób. Również duże sieci fastfoodowe korzystają z oleju, który służy im między innymi do przygotowywania jednej z najpopularniejszych przekąsek – frytek. Jak powstaje olej do smażenia? Jak wybrać jego odpowiedniego dostawcę? Sprawdź najważniejsze informacje, które mogą okazać się przydatne.
Rodzaje oleju dostępne na rynku
Zależnie od sposobu pozyskiwania wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje oleju. Te różnią się między sobą wieloma parametrami. Zalicza się do nich olej:
- rafinowany,
- nierafinowany.
Specjaliści z takich firm, jak P.P.H.U. "ERJOX" A. Mazur & J. Mazur Spółka Jawna, podkreślają, że olej rafinowany to jedno z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych rozwiązań. Jego kolor jest ciemniejszy, a smak oraz zapach – neutralny. Zaletą rafinowanego oleju jest również jego cena, która w porównaniu z tym nierafinowanym jest znacznie niższa. Jest on też bardziej polecany do wszelkiego rodzaju smażenia czy poddawania obróbce termicznej.
Dystrybucja oleju rzepakowego – co warto wiedzieć i na co zwrócić uwagę?
Pierwszym krokiem, jaki wykonują zakłady produkcyjne, jest usunięcie z nasion rzepaku ciemnej okrywy. Dopiero wówczas zaczyna się proces tłoczenia oleju. Powstały w ten sposób produkt określa się mianem surowego. Po poddaniu go odpowiedniemu czyszczeniu, czyli rafinacji, powstaje olej uniwersalny.
Dystrybucja oleju rafinowanego to proces, którym zajmuje się wiele firm. Jednak wybór konkretnego dostawcy wcale nie jest prosty. Warto zwrócić uwagę na sam proces związany z pozyskiwaniem oraz przetwarzaniem oleju. W przypadku braku odpowiedniej aparatury otrzymany olej rafinowany może nie spełniać właściwych standardów. Firma – olejarnia – zajmująca się produkcją, powinna dysponować więc wyposażeniem, które umożliwia dokładne oczyszczenie produktu i wytłoczenie wysokiej jakości oleju.
Ważnym aspektem jest również sam dowóz zamówionego oleju. Wykorzystuje się w tym celu specjalistyczne cysterny, w których można przewozić ciecze jadalne. Olej wewnątrz nich jest odpowiednio chroniony przed zanieczyszczeniem, a kontakt ze ścianami cysterny nie stanowi zagrożenia dla jego jakości. Firma będąca dystrybutorem powinna posiadać również odpowiednie certyfikaty, które potwierdzają jej rzetelność oraz wysoki standard działania. Dzięki temu można mieć pewność, że zamówiony olej spełni swoje zadanie właściwie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana