Jak zadbać o odpowiednią asekurację w trakcie wspinaczki?

Spis treści
- Przyrządy asekuracyjne – co to jest?
- Przyrządy asekuracyjne do wspinaczki – jakie się przydadzą?
- Przyrządy asekuracyjne – jakie mają zalety?
Sprzęt wspinaczkowy nie tylko zapewnia bezpieczeństwo, ale przede wszystkim komfort wypraw. Żeby zminimalizować ryzyko takiego niebezpieczeństwa, jak upadek czy poślizgnięcie się, należy zadbać o zakup sprawdzonego sprzętu wspinaczkowego. O czym należy pamiętać, aby cieszyć się odpowiednią asekuracją w trakcie wspinaczki?
Przyrządy asekuracyjne – co to jest?
Przyrządy asekuracyjne to produkty, które pełnią rolę asekuracyjno-zjazdową. Sprawdzają się w sytuacji, gdy chce się zaasekurować partnera lub podczas samodzielnego zjazdu na linie. Taki sprzęt zalicza się do podstawowego wyposażenia fana wspinaczki i spotyka się go zarówno na sztucznej ścianie, jak i na skałach. Bez względu jednak na to, w jakiej roli występuje urządzenie, jego zadaniem będzie zmniejszenie prędkości przesuwania się liny. Dotyczy to takich sytuacji, jak: odpadnięcie, opuszczanie osoby wspinającej się czy samodzielny zjazd. Profesjonalne produkty tego typu oferuje m.in. sklep górski i wspinaczkowy Sport Fun, który dba o zadowolenie i bezpieczeństwo swoich Klientów.
Przeczytaj również: Jak wybrać wkładki drzwiowe do mieszkań w blokach?
Przyrządy asekuracyjne do wspinaczki – jakie się przydadzą?
Wspinaczki obejmują zarówno kamienie, skałki, jak i góry zbudowane z różnego typu skał (granitu, piaskowca czy łupka). Dlatego każdy pasjonat wspinaczek górskich powinien zadbać o taki sprzęt asekuracyjny, jak aluminiowe i stalowe karabinki wspinaczkowe, linka dynamiczna czy pętle wspinaczkowe. Absolutną podstawę stanowi także solidna uprząż. Odpowiednio lekka i łatwa w obsłudze z pewnością ułatwi wspinaczkę. Wśród przyrządów asekuracyjnych wyróżnia się również te, które działają na zasadzie manualnej oraz półautomatyczne. Do pierwszej grupy zalicza się tzw. kubki asekuracyjne. Przyrządy półautomatyczne przydają się do tzw. asekuracji na tzw. wędkę. Sprzęt wspinaczkowy to także tzw. grigri działające na zasadzie takiej, jak pasy w samochodzie.
Przyrządy asekuracyjne – jakie mają zalety?
Wspinaczka zaliczana jest do grupy sportów ekstremalnych, dlatego stanowi ich nieodłączną część. Emocje, które towarzyszą pokonywaniu pionowych dróg nie muszą jednak wiązać się z balansowaniem na cienkiej linii oddzielającej bezpieczeństwo od wypadku. Właśnie z tego powodu by dyscyplina była mniej ekstremalna, wymyślono przyrządy asekuracyjne. Stosując sprzęt pochodzący od renomowanych sklepów, zyskuje się gwarancję bezpieczeństwa i wygody podczas wspinaczki. Warto wybierać przyrządy od sprawdzonych producentów, które są solidne, trwałe oraz zapewniają bezpieczeństwo na szlaku.
Przeczytaj również: Współpraca z agencją ochroniarską – jakie są najczęstsze pytania klientów?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Knack Clinic Chirurgia plastyczna Michał Knakiewicz
Lekarze - chirurgia plastyczna woj. dolnośląskie50-349 Wrocław, Sienkiewicza 33A
-
Optomed Centrum Okulistyki Dla Dzieci i Dorosłych
Lekarze - okuliści woj. śląskie41-500 Chorzów, Katowicka 50