Jakie kotły grzewcze są najbardziej ekologiczne?
Kotły grzewcze ekologiczne są produkowane zgodnie z wyśrubowanymi normami. Zostały tak zaprojektowane, by zminimalizować emisję zanieczyszczeń. Nowoczesne urządzenia pozwalają na uzyskanie wysokiej sprawności grzewczej w taki sposób, by ich praca nie wywierała negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Dowiedz się więc, które z nich są najlepszym rozwiązaniem z ekologicznej perspektywy!
Kotły ekologiczne na biomasę
Kotły ekologiczne, z uwagi na zmiany w przepisach prawa, zyskują popularność wśród prywatnych inwestorów. Stosuje się w nich paliwa pochodzenia roślinnego, przez co są one korzystne dla środowiska naturalnego. Wśród nich wymienia się:
- kotły na drewno,
- kotły na brykiety,
- kotły na pelet,
- kotły na słomę, ziarna zbóż i pestki owoców.
Urządzenia te są najbardziej ekologiczne, paliwem są bowiem surowce odnawialne. Często używa się w nich odpadów, takich jak np. zrębki czy pestki. Uwalniają one minimalną ilość dwutlenku węgla do atmosfery, użytkownik nie przyczynia się zatem do zwiększania efektu cieplarnianego. Jak wskazują specjaliści firmy HYDROMAX, kotły te cechują się przemyślaną konstrukcją, która pozwala na maksymalne wykorzystanie generowanej energii.
Kotły ekologiczne na ekogroszek
Innym rozwiązaniem są kotły na ekogroszek. Jest to paliwo o niskiej zawartości siarki, które cechuje się znacząca kalorycznością. Wykazuje się wysoką sprawnością spalania i niskimi kosztami wytworzenia ciepła. Trzeba jednak pamiętać, by wybierać ten o jak najwyższej jakości. Szczególne znaczenie ma w tym przypadku kraj pochodzenia paliwa, jak również jego kaloryczność. Ekologiczne kotły grzewcze wyposażone są w specjalny podajnik paliwa, który uzupełnia się co kilka dni. Pojemność zasobników zwykle pozwala na co najmniej kilkudniowe ogrzewanie bez dokładania. Wiele zależy w tej kwestii od ustalonej mocy grzewczej i indywidualnych preferencji użytkowników. Co ważne, w wyniku spalania nie powstaje zbyt dużo odpadów, wystarczy co kilka dni opróżnić popielnik.
Urządzenia te w znaczący sposób ograniczają emisję spalin, w większości przypadków są silnie zautomatyzowane. Nie wymagają skomplikowanej obsługi, są łatwe do czyszczenia. Największymi jednak zaletami są nieprzyczynianie się do powstawiania szkodliwego smogu oraz zużywanie mniejszej ilości paliwa.
Kotły ekologiczne spełniają normy tzw. 5 klasy. Oznacza to, że są zgodne z obowiązującymi, restrykcyjnymi wymagania w zakresie emisji oraz sprawności. Cechują się one najniższą emisją CO, pyłów i węgla organicznego do atmosfery.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana