Jakie normy powinna spełniać odzież ochronna?
Wiele zawodów wymaga stosowania odzieży ochronnej przez pracowników. Niebezpieczne środowisko pracy, narażenie na oddziaływanie szkodliwych czynników mogą stwarzać ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia. Dlatego też odzież ochronna wykorzystywana w różnych specjalizacjach powinna spełniać określone normy polskie i światowe. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie dokładnie są to standardy.
Wymogi stawiane przez polskie normy
Obowiązek wyposażenia pracowników w odzież ochronną i obuwie robocze spoczywa na barkach pracodawcy. Wszelkie artykuły podwyższające poziom bezpieczeństwa na danym stanowisku powinny spełniać określone normy i wymogi stawiane przez polskie prawo. Najważniejszym, obowiązującym obecnie w Polsce dokumentem dotyczącym jakości i przeznaczenia odzieży ochronnej jest norma PN-EN ISO 13688:2013-12, według której ubranie pracownicze powinno:
Przeczytaj również: Typy folii PE w rolce
być dopasowane pod względem rozmiaru do pracownika,
być dostosowane do dynamiki ruchów,
środowiska pracy,
zakrywać ciało pracownika i chronić je przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych,
być bezpieczne.
Warto zwrócić także uwagę na materiał, z jakiego wykonano odzież. Nie każda tkanina sprawdzi się bowiem w danym środowisku i będzie odporna na zabrudzenia. Nie każda też zapewni odpowiednią ochronę ciała.
Przeczytaj również: Czym jest ściana ognioodporna i jak działa?
Certyfikowana odzież ochronna
Normy odzieży ochronnej stosowanej przez pracowników zostały dokładnie określone w stosownym dokumencie. Według standardów europejskich ubrania te dzieli się na kilka kategorii – przede wszystkim pod względem stopnia ryzyka. Sklep Kamex BHP dostarcza odzież przeznaczoną do wykonywania pracy na stanowiskach narażonych na działanie szkodliwych substancji chemicznych, wysokich temperatur czy wilgoci. Należy zaznaczyć także, że odzież ochronna nie jest tym samym co ubranie robocze. Pierwszy rodzaj zabezpiecza ciało pracownika przed zagrożeniami minimalnymi, drugi zaś głównie przed zabrudzeniami. Odzież ochronna obejmuje także obuwie i akcesoria pracownicze, które stanowią ochronę zdrowia i życia w trudnych warunkach pracy. Każdy pracownik powinien być wyposażony nie tylko w spodnie, bluzę i buty, ale często także w kask, gogle czy rękawice. W tym przypadku wszystko zależy od środowiska pracy oraz warunków, jakie stwarza.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana