Jakie wymagania powinien spełniać projekt budowlany?

Osoby, które decydują się na budowę wymarzonego domu, muszą przede wszystkim wybrać projekt. Jak się okazuje, nie jest to prostym zadaniem. Można zdecydować się na jedną z gotowych propozycji lub zatrudnić architekta, który wykona indywidualny projekt. Jednak aby ten mógł zostać przedłożony do starostwa powiatowego, musi spełniać szereg wymagań. Jakich?
Projekt budowlany zgodny z przepisami – co warto o nim wiedzieć?
Niezależnie od wielkości inwestycji, każdy projekt budowany musi zawierać szereg niezbędnych informacji. Wyróżnić można trzy podstawowe elementy, jakie powinna uwzględniać dokumentacja:
- zagospodarowanie działki lub terenu – są to informacje dotyczące usytuowania obiektu na działce, ale również układu komunikacyjnego,
- projekt architektoniczno–budowlany – przedstawiający układ przestrzenny wraz z wykazem projektowanych rozwiązań technicznych oraz materiałowych,
- projekt techniczny – zawierający informacje dotyczące rozwiązań instalacyjnych wraz z danymi energetycznymi.
Specjaliści z takich firm, jak np. Gorsky Design, którzy doskonale znają branżę i wykonują tego typu zlecenia, zauważają, że podczas przygotowania dokumentacji warto pamiętać o odpowiedniej liczbie kopii projektu budowlanego. Składając ją do organów, należy dysponować przynajmniej trzema egzemplarzami.
Co powinien zawierać projekt budowlany?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami projekt budowlany musi spełnić szereg kryteriów, zawartych w art. 34 Ustawy Prawa Budowlanego. Dotyczą one zarówno zabudowy, jak i zagospodarowania terenu. Sam projekt musi być dostosowany do wielkości działki oraz jej ukształtowania. Dodatkowo bardzo ważne są również kwestie formalne. Na stronie tytułowej dokumentu powinny znaleźć się podstawowe informacje:
- lokalizacja powstającego obiektu wraz z numerem działki,
- imię, nazwisko oraz adres inwestora,
- nazwa i adres podmiotu zajmującego się projektem,
- imię, nazwisko oraz numer uprawnienia osoby wykonującej projekt,
- spis zawartości dokumentu.
Czy projekt budowlany może stracić ważność?
Projekt budowlany ma tak zwaną ważność, która wynosi do trzech lat – o czym warto pamiętać, decydując się na budowę domu. Jeżeli w tym czasie, już po wydaniu zgody na rozpoczęcie prac, właściciel nie zdecyduje się ich rozpocząć, to straci on taką możliwość. Wówczas konieczne jest ponowne rozpoczęcie kompletowania wszelkich pozwoleń oraz wymagań w celu odświeżenia dokumentacji i jej ponownego złożenia do rozpatrzenia. To także dodatkowy czas, który trzeba poświęcić na formalności.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Rox sp. z o.o.
Budowlane usługi - technologie bezwykopowe woj. mazowieckie05-800 Pruszków, Staszica 1
-
Centrum Serwisowe Techniki Grzewczej ZUH Renata Pospieszna
Ogrzewanie - projektowanie, instalacja, serwis woj. wielkopolskie61-251 Poznań, os. Orła Białego 77
-
Dasaj Technika Diamentowa Firma Budowlana Dorota Sitek
Beton - wiercenia, cięcia woj. mazowieckie03-579 Warszawa, Kraśnicka 8
-
Mat Bruk Mieczysław Brania F.P.H. Usługi Budowlane Transport Drogowy
Budowlane składy woj. małopolskie34-115 Ryczów, Jana Pawła II 17