Kiedy należy oddać oponę do serwisu?

Właściwy stan ogumienia jest jednym z głównych czynników wpływających na bezpieczeństwo jazdy. Dobrze przylegająca do nawierzchni opona gwarantuje prawidłowe trzymanie boczne, poprawne odprowadzanie wody ze styku czoła opony z jezdnią za sprawą profilu naciętego bieżnika, a ponadto zapewnia możliwość efektywnego przyspieszania i skutecznego hamowania. Niezwykle istotne jest więc szybkie reagowanie na wszelkie rodzaje uszkodzeń.
Czy uszkodzenia opony wymagają oddania jej do serwisu?
Uszkodzenia opony obejmują wiele usterek. W grę wchodzi to m.in. pojawienie się zniekształceń na czole opony lub na jej bokach. Powodem do niepokoju będą nie tylko pęcherze, ale również pęknięcia gumy, nawet jeżeli jeszcze nie doprowadziły do perforacji. Sygnałem świadczącym o konieczności wymiany ogumienia będzie też wytarcie bieżnika zbliżające się do umieszczonych na niej znaczników niezależnie od tego, czy występuje na całej powierzchni czoła opony, czy tylko w jej środkowej lub bocznej części, co świadczy również o nieprawidłowej zbieżności i oznacza, że poza nowymi oponami niezbędna będzie korekta ustawień zawieszenia. Lista sytuacji, w których może pomóc skorzystanie z usług serwisu opon, jest dziś krótka, ponieważ ze względów bezpieczeństwa nie prowadzi się już wielu popularnych dawniej napraw takich jak sztukowanie kordów czy nadlewanie i ponowne żłobienie bieżnika. Ogranicza się ona w praktyce do kilku możliwości. Będzie to uszkodzenie maszynek odpowiedzialnych za pompowanie kół oraz utrzymywanie powietrza wewnątrz opony przylegającej ściśle do felgi albo czujników pokazujących ubytek powietrza. W grę wchodzi również przedziurawienie opony po najechaniu na gwóźdź lub podobny ostry przedmiot, który nie doprowadził jednak do rozdarcia na większym obszarze.
Przeczytaj również: Najczęstsze awarie pieców gazowych
Jak radzić sobie z naprawą przebitej opony?
Naprawę opony można wykonać w każdym wyspecjalizowanym serwisie ogumienia np. w firmie Felg Styl. Zajmuje się ona również ustawieniem czujników ciśnienia, a także sezonową wymianą opon.
Przeczytaj również: Kiedy opłaca się naprawiać kompresor?
Sposobem na przebitą oponę jest skorzystanie z usług wulkanizatora. Po demontażu koła zlokalizuje on miejsce uszkodzenia i dokładnie je obejrzy, sprawdzając, czy będzie można je naprawić, czy też konieczny będzie zakup nowej opony. Jeżeli naprawa jest dopuszczalna, opona zostanie zdjęta z felgi, a następnie oczyszczona. Od wewnętrznej strony specjalista nałoży łatkę, która za sprawą podwyższonej temperatury zespoli się z materiałem opony. Po zastygnięciu opona zostanie założona na felgę oraz precyzyjnie wyważona, aby uniknąć złego rozkładu masy i związanego z nim przyspieszonego zużycia oraz hałasu.
Przeczytaj również: Jak naprawić zablokowany pas bezpieczeństwa?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Komunikacja Gminy Tarnowo Podgórne TPBUS Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Transport - usługi woj. wielkopolskie62-080 Tarnowo Podgórne, Rokietnicka 23
-
Gentleman`s Detailing
Samochody - kosmetyki, konserwacja woj. mazowieckie01-339 Warszawa, Fortuny 14A