Kryteria wyboru żłobka. Na co zwrócić uwagę?
Żłobek jest doskonałym rozwiązaniem dla rodziców, którzy nie mogą lub nie chcą zrezygnować z aktywności zawodowej podczas pierwszych lat życia dziecka, a nie mają z kim zostawić swojej pociechy. W Polsce działa wiele takich placówek, dlatego czasem wybór bywa trudny. Czym kierować się, zapisując swoje dziecko do konkretnego żłobka? Na co warto zwrócić szczególną uwagę?
Sposób działania żłobka
Najważniejsze jest to, w jaki sposób działa żłobek. W cenie są miejsca zatrudniające wykwalifikowany, a zarazem przyjazny personel. Powinny w nich pracować osoby z dobrym podejściem do najmłodszych. W końcu do żłobka uczęszczają dzieci, które jeszcze są zbyt małe, by móc chodzić do przedszkola. Znaczenie mają też pory podawania posiłków, a także ich jakość.
Przeczytaj również: W jaki sposób żłobek powinien współdziałać z rodzicami?
Placówka powinna być jak najlepiej wyposażona. Mowa tu zarówno o zabawkach, jak i wszelkich pomocach naukowych. W miejscach takich, jak niepubliczny żłobek Akademia Malucha w Chorzowie, organizowane są bowiem różne zajęcia pozwalające na zdobycie nowych umiejętności przez najmłodszych. Placówki niepubliczne zwykle dysponują większymi środkami na podobne cele, dlatego mogą zapewnić lepsze warunki pracy z pociechami.
Przeczytaj również: Czym się różnią żłobki prywatne od publicznych?
Lokalizacja i ceny
Jeśli zdecydujesz się na żłobek prywatny, znaczenie może mieć dla Ciebie cena. Zazwyczaj jest to kilkaset złotych miesięcznie, choć wszystko zależy od wybranej placówki. Trzeba pamiętać również o lokalizacji. Rodzice zwykle pozostawiają swoje dzieci w żłobku podczas jazdy do pracy, dlatego warto, by miejsce to znajdowało się jak najbliżej. To duże ułatwienie także w sytuacji, gdy maluch będzie źle się czuł i konieczne okaże się odebranie go ze żłobka przed czasem.
Przeczytaj również: Jak wygląda typowy pobyt malucha w żłobku? Przykładowy plan dnia
Zajęcia organizowane w żłobkach
Wiele żłobków organizuje też różnego rodzaju zajęcia, które mają za zadanie poprawić zdolności malucha i efektywnie zagospodarować jego czas. Opcji jest wiele, choć najczęściej dzieci mogą korzystać z lekcji języka angielskiego czy wszelkiego rodzaju aktywności ruchowych, muzycznych lub plastycznych. Innowacyjnym rozwiązaniem jest dogoterapia, pozwalająca na oswojenie dzieci ze zwierzętami w bezpiecznych warunkach. To dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy Twoja pociecha na co dzień ma kontakt np. z psem. W ten sposób uczy się bowiem, jak go odpowiednio traktować, by nie zrobić krzywdy zarówno zwierzęciu, jak i samemu sobie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana