Mączka rybna jako wartościowy dodatek do paszy dla bydła, świń i drobiu
Mączka rybna jest wytwarzana z pozostałości z przemysłu rybnego. Do produkcji wykorzystywane są całe ryby, które nie zostały przeznaczone do konsumpcji człowieka, lub produkty uboczne z przetwarzania ryb nadających się do spożycia - głowy, skóry, kręgosłupy, wnętrzności itp. Ryby stanowią cenne źródło białka i wielu aminokwasów, ważnych w zdrowym rozwoju zwierząt hodowlanych, szczególnie drobiu i trzody chlewnej. Dodanie mączki do pasz sprawia, że stają się bardziej wartościowe i odżywcze pod względem łatwo przyswajalnego białka.
W jaki sposób mączka rybna wzbogaca pasze dla zwierząt?
Jako źródło zwierzęcego, lekkostrawnego białka, mączka jest bogata w składniki mineralne, takie jak selen, wapń czy fosfor, które mają dobry wpływ na budowę układu kostnego zwierząt.
Pasza z dodatkiem mączki rybnej jest bogata w witaminę B12, która zapewnia zrównoważony rozwój i przyrost masy ciała. Co więcej, w takim pokarmie obecna jest także większa ilość egzogennych aminokwasów, takich jak tryptofan, lizyna oraz metionina. W hodowli drobiu mączka rybna znacznie poprawia skład mięsa oraz jaj, szczególnie podczas karmienia młodych niosek i brojlerów. Z kolei mączka rybna dla bydła i świń pozytywnie wpływa na przyrost masy bez otłuszczenia mięsa. Jednak nie powinno się jej podawać w drugiej fazie tuczu.
Na co zwrócić uwagę przy stosowaniu mączki w paszach dla drobiu, bydła i świń?
Mączka rybna jest bogata w składniki odżywcze, ale nie zawiera dużej ilości tłuszczu, dzięki czemu zwierzęta posiadają mięso o lepszym smaku i właściwościach. Ponadto produkt zapewnia szybki, ale zrównoważony przyrost masy ciała, dlatego jej stosowanie zapewnia dużą wydajność gospodarstwa i jest zgodne z zasadami etycznej hodowli. Wysokiej jakości artykuł tego typu dostępny jest u dystrybutora mączki rybnej Skelv, który oferuje różne warianty produktu oraz docelowy transport do Klienta.
Przy zakupie mączki rybnej do produkcji paszy warto zwrócić uwagę na skład, zawartość dobrze strawnego białka oraz zgodność z certyfikatami weterynaryjnymi, które określają normy odżywcze pasz. Ważne jest, aby skład mączki nie zawierał dodatkowych ulepszaczy, które mogłyby mieć negatywny wpływ na zdrowie zwierząt, a tym samym na wartość ich mięsa. Ponadto należy pamiętać o zbilansowanym żywieniu w hodowli, gdzie udział mączki rybnej nie powinien przekraczać 8%.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana