Na co zwrócić uwagę, wybierając zbiornik na propan?
Spalanie propanu w kotle gazowym to jedno z bardziej popularnych rozwiązań na ogrzewanie domu. Niektórzy inwestorzy nie mogą jednak skorzystać z sieci gazowej i są zmuszeni zainwestować w zbiornik na propan – naziemny lub podziemny. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przeanalizować wszystkie czynniki, mające wpływ na komfort użytkowania oraz koszty. Przeczytasz o najważniejszych w dalszej części artykułu!
Zbiornik na propan a zużycie gazu i pozwolenia
To jedno z najważniejszych kryteriów wyboru. Według specjalistów z firmy WOJAR inwestorzy prywatni zwykle mają do wyboru zbiorniki o pojemności od2,7 do 6,4m3. Ma to duże znaczenie nie tylko pod względem zużycia, ale również niezbędnych pozwoleń. Otóż zbiorniki, które przekraczają pojemność 2,7 m3, wymagają pozwolenia na budowę.Firma WOJAR posiada własne biuro projektowe które załatwi za inwestora wszelkie projekty i pozwolenia.
Gdy wybierasz zbiornik na ogrzewanie LPG, weź pod uwagę Twoje zapotrzebowanie. Mowa o tym, czy gaz będzie wykorzystywany do ogrzewania pomieszczeń, przygotowywania posiłków i ciepłej wody użytkowej. Na zużycie propanu ma też wpływ liczba osób korzystających z ww. mediów. Mały zbiornik może mieć korzystniejszą cenę, jednak częste uzupełnianie go paliwem może w rocznym rozrachunku kosztować więcej niż jednorazowy załadunek większego zbiornika.
Zakup zbiornika czy jego wynajęcie?
Dla wielu zainteresowanych jest to pytanie kluczowe. Wynajęcie zbiornika wiąże się z niższym kosztem jednorazowym, który zwykle wynosi kilkaset złotych miesięcznie. Jednak dzierżawa zbiornika powoduje, że konieczne jest zawarcie umowy na dostawy gazu od jednego dystrybutora. Zbiornik na własność daje komfort wyboru dostawcy przy każdym tankowaniu, a to pozwala na wyszukiwanie najkorzystniejszych ofert.
Zbiornik naziemny czy podziemny?
Postawienie zbiornika na propan w formie naziemnej jest korzystne pod względem łatwiejszego dostępu i niższych kosztów montażu. Poza tym wygodniej jest przeprowadzać serwisy. Jednak zbiornik podziemny nie ingeruje w estetykę działki. Jest też bardziej praktyczny, gdy mieszkasz w zwartej zabudowie.
Weź pod uwagę te 4 kwestie, a podejmiesz trafną decyzję!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana