Podział i zastosowanie sprężarek w pompach ciepła
Sprężarka to główny element każdej pompy ciepła, który zużywa najwięcej pobieranej energii elektrycznej. Wybierając pompę ciepła, należy zastanowić się, jaka sprężarka najlepiej odpowiada naszym oczekiwaniom. To od niej zależy nie tylko wydajność urządzenia grzewczego, ale też opłacalność inwestycji. W poniższym artykule przedstawiamy główne rodzaje sprężarek, które znajdują zastosowanie w pompach ciepła.
Jaką funkcję pełni sprężarka w pompie ciepła?
Pompa ciepła przetwarza energię pobraną z otoczenia – może to być powietrze, grunt lub woda. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu czynnika chłodniczego, który krąży w pompie w obiegu zamkniętym. Ciepło pozyskane z zewnątrz dociera do parownika, a następnie do sprężarki, która znacznie podnosi ciśnienie i temperaturę gazu. Oddaje on ciepło w skraplaczu, po czym wędruje do zaworu rozprężnego, gdzie następuje zmiana ze stanu gazowego na ciekły i cały cykl może rozpocząć się od nowa.
Jakie wyróżniamy rodzaje sprężarek w pompach ciepła?
Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje sprężarek:
- tłokowe – proste w budowie i tanie, charakteryzują się niską sprawnością, przez co wykorzystywane są w pompach ciepła o niskiej mocy, które służą ogrzewaniu wody użytkowej,
- spiralne (tzw. Scroll) – sprężarka o wysokiej sprawności przeznaczona do pomp o dużej mocy,
- rotacyjne – dzielą się na sprężarki ON/OFF i inwerterowe.
W przypadku wątpliwości dotyczących wyboru odpowiedniej pompy ciepła warto skontaktować się z jedną z firm, które specjalizują się w projektowaniu nowoczesnych urządzeń grzewczych. Za przykład może posłużyć firma Pure Energy, której siedziba znajduje się w Rychwale. Specjaliści doradzą, jaką pompę ciepła wybrać – zależnie od tego, czy chcemy ogrzewać budynek i wodę użytkową, czy samą wodę, możemy potrzebować innych urządzeń.
Czym różnią się sprężarki typu ON/OFF od inwerterowych?
Sprężarki inwerterowe zapewniają płynną pracę pompy – w przeciwieństwie do sprężarek typu ON/OFF dopasowują moc pompy do aktualnego zapotrzebowania na ciepło. Jest to możliwe dzięki inwerterowi, który zamienia prąd stały w prąd trójfazowy. Pompy ciepła wyposażone w sprężarki typu ON/OFF generują nadwyżki ciepła, ponieważ ogrzewają wodę do maksymalnego poziomu, po czym automatycznie się wyłączają. Instalacja wyposażona w tego typu pompę powinna zostać uzupełniona o zbiornik buforowy, w którym będzie przechowywany nadmiar ogrzanej wody. Uruchamianie i wyłączanie pompy typu ON/OFF, czyli tzw. taktowanie, powoduje większe zużycie energii elektrycznej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana