Rodzaje półmasek filtrujących
Właściwie dobrana półmaska filtrująca umożliwi bezpieczne oddychanie w warunkach zapylenia, zadymienia albo pracy w styczności z toksycznymi substancjami. Może również ochronić nas przed zarażeniem się chorobą wirusową albo bakteryjną. Przyjrzyjmy się więc rodzajom półmasek filtrujących dostępnych na rynku i ich skuteczności w różnych okolicznościach.
Wszystkie półmaski filtrujące działają na podobnej zasadzie. W odróżnieniu od przeciwgazowych masek izolacyjnych, nie odcinają naszych dróg oddechowych od powietrza pochodzącego z otoczenia, ale filtrują je, przechwytując cząsteczki szkodliwych substancji. Efektywność tego przechwytywania zależna jest od tego, z jakiej klasy półmaską mamy do czynienia.
Przeczytaj również: Rodzaje i klasy betonu
Trzy rodzaje półmasek filtrujących
Na każdej półmasce filtrującej znajdziemy informacje o jej klasie ochronnej. Wskazują na nią oznaczenia FFP1, FFP2 lub FFP3. FFP1 to półmaska o najniższej skuteczności. Chroni ona układ oddechowy przed szkodliwymi substancjami, których stężenie w powietrzu nie przekracza czterokrotnie ustalonej dla nich najwyższej dopuszczalnej wartości.
Przeczytaj również: Jakie są rodzaje ławek cmentarnych?
– Taka półmaska może uchronić przed podrażnieniami układu oddechowego, nie stanowi jednak wystarczającego zabezpieczenia przed substancjami trującymi ani wirusami, ponieważ efektywność filtracji wynosi w jej przypadku tylko 80 procent – zaznacza przedstawiciel firmy Endeco, oferującej sprzęt ochronny.
FFP2 to półmaski o średniej skuteczności, chroniące przed substancjami, których stężenie nie przekracza dziesięciokrotności wartości dopuszczalnej. Efektywność filtracji półmasek z takim oznaczeniem to 94 procent. Sprzęt tej klasy sprawdzi się jako maska antysmogowa, znacząco ograniczy też transmisję wirusów. Codzienne stosowanie takich półmasek może uchronić przed chorobami płuc, wynikającymi z lat pracy w trudnych warunkach (włącznie z gruźlicą i rakiem płuc).
Przeczytaj również: Charakterystyka pomp zatapialnych
FFP3 to półmaski najskuteczniejsze, które spełnią swoje zadanie nawet przy dwudziestokrotnym przekroczeniu dopuszczalnego stężenia toksycznej substancji. Efektywność filtracji półmasek tej klasy sięga 99 procent, dlatego wykorzystywane są m.in. przez personel medyczny. Zastosowanie znajdują również w przemyśle chemicznym, gdyż chronić mogą nawet pracowników mających na co dzień styczność z substancjami rakotwórczymi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana