Różnice między rozwodem a separacją
Kiedy małżonkowie chcą się rozstać, sąd może orzec rozwód lub separację. Decyzja o zakończeniu związku nie jest łatwa, szczególnie po wielu latach wspólnego życia. Z tego względu w niektórych sytuacjach lepszym rozwiązaniem niż rozwód może okazać się separacja. Chociaż pojęcia te nie są tożsame, skutki obu rozwiązań są zbliżone. Między rozwodem a separacją występują jednak istotne różnice, które opisujemy w dzisiejszym artykule.
Kiedy możliwe jest orzeczenie rozwodu?
Partnerzy dążący do zakończenia małżeństwa najczęściej decydują się na złożenie pozwu rozwodowego. Skutkuje to wszczęciem postępowania sądowego, którego wynikiem może być orzeczenie rozwodu z winy jednego z małżonków, obojga z nich bądź bez wskazywania osoby ponoszącej pełną odpowiedzialność za rozpad więzi. Zdarza się też, że sąd oddala wniosek i nie zezwala na rozwiązanie małżeństwa. Jak wyjaśniają prawnicy z Kancelarii Radców Prawnych Murdza Poznańska Murdza sp.p. z Lublina przyczyną takiej decyzji jest najczęściej dobro małoletnich dzieci pary, które mogłyby ucierpieć na skutek formalnego rozstania rodziców.
Przeczytaj również: Dlaczego warto zgłosić się do kancelarii w przypadku rozwodu?
Aby było możliwe orzeczenie rozwodu, konieczny jest trwały i zupełny rozpad pożycia. Oznacza to ustanie więzi duchowych, fizycznych oraz gospodarczych między małżonkami. Orzeczenie separacji jest możliwe z podobnych powodów, jednak podstawowa różnica to trwałość rozpadu pożycia. Ma na nią wpływ m.in. czas trwania małżeństwa oraz moment ustania więzi. W przypadku par z wieloletnim stażem, które na życie osobno zdecydowały się niedawno, a także rodziców małoletnich dzieci lepszym rozwiązaniem bywa separacja. Jeżeli małżonkowie nie mają dzieci, rozpad pożycia trwa dłuższy czas, a także, gdy przynajmniej jeden z byłych partnerów pozostaje w nieformalnym związku, najczęściej orzeka się rozwód.
Przeczytaj również: Jak przygotować się do rozwodu?
Skutki separacji i rozwodu
Separacja i rozwód wiążą się z rozpoczęciem osobnego życia. Można starać się o alimenty na dzieci lub dostarczenie środków utrzymania, jeżeli jeden z byłych partnerów popadnie w niedostatek. Para będąca w separacji wciąż jednak pozostaje małżeństwem. Wiąże się to m.in. z obowiązkiem wzajemnej pomocy dotyczącym zarówno kwestii materialnych, jak i wsparcia emocjonalnego. Ponadto partnerzy nie mogą wejść w nowe związki małżeńskie ani powrócić do noszonych przed ślubem nazwisk. Mają jednak możliwość złożenia wniosku o zniesienie separacji lub, jeśli rozpad więzi okaże się trwały, wniesienia pozwu o rozwód.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana