Standardy wykończenia mieszkań i domów

Zarówno na rynku pierwotnym, jak i na rynku wtórnym dostępne są domy i mieszkania, których standard wykończenia znacząco się różni. To może powodować pewne problemy, dlatego warto dowiedzieć się, co kryje się pod poszczególnymi pojęciami, które odnoszą się do standardu wykończenia. Dzięki temu unikniemy błędnych decyzji oraz rozczarowań i związanych z nimi nieplanowanych wydatków.
Czym właściwie jest standard wykończenia?
Brak jest jednej definicji pojęcia „standard wykończenia”. Termin ten jest terminem umownym, który określa zakres poczynionych prac oraz odnosi się pośrednio do jakości zastosowanych materiałów wykończeniowych i funkcjonalności domu lub mieszkania. Decydując się na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego, która ma dopiero powstać, musimy zapoznać się z postanowieniami umowy deweloperskiej, w której powinny znaleźć się zapisy dotyczące prac poczynionych w domu lub mieszkaniu, zanim otrzymamy klucze do nieruchomości. W przypadku nieruchomości z rynku wtórnego sprawa jest prostsza, bo podpisanie umowy kupna-sprzedaży odbywa się po jej dokładnym obejrzeniu. Natychmiastową przeprowadzkę umożliwia standard wykończenia mieszkania pod klucz, jednak na tę opcję możemy również zdecydować się w przypadku innych standardów wykończenia, zlecając niezbędne prace doświadczonym fachowcom. Kompleksowe usługi remontowe, wykończeniowe i adaptacyjne, które uwzględniają wykonanie projektu, dobór materiałów i wykonanie prac wykończeniowych, a także ewentualny montaż zabudowy meblowej na wymiar, oferuje firma Home Finish Hubert Babiński.
Standard wykończenia w teorii i praktyce…
Przeglądając oferty z rynku nieruchomości, spotkamy się z kilkoma standardami wykończenia. To m.in.:
stan surowy otwarty i zamknięty,
stan deweloperski,
stan pod klucz.
Stan surowy otwarty i zamknięty odnoszą się najczęściej do domów jednorodzinnych. Stan surowy otwarty oznacza, że mamy do czynienia z budynkiem, który został przykryty dachem, jednak nie ma on zamontowanych okien, drzwi zewnętrznych oraz wyprowadzonych przyłączy instalacyjnych. Stan surowy zamknięty oznacza, że mamy do czynienia z budynkiem, który ma okna, drzwi zewnętrzne i wyprowadzone w całości lub części przyłącza instalacji wodno-kanalizacyjnej, grzewczej, elektrycznej.
Stan deweloperski określa podpisana z deweloperem umowa. Tutaj najczęściej mamy do czynienia z wykonaniem wylewek betonowych, otynkowaniem ścian, a także wyprowadzeniem niezbędnych instalacji, które uwzględnia montaż kaloryferów. Co więcej, mieszkanie w stanie deweloperskim ma zamontowane okna i drzwi wejściowe, parapety i odpowiednio rozplanowane oraz wykonane punkty świetlne.
Mieszkanie pod klucz powinno pozwalać na natychmiastowe rozpoczęcie użytkowania lokalu. W tym przypadku mamy do czynienia z wykończeniem ścian, sufitów i podłóg, wyprowadzeniem instalacji, montażem drzwi, białym montażem, a także wyposażeniem kuchni w podstawowe sprzęty m.in. kuchenkę i okap.
W praktyce zarówno standard deweloperski, jak i standard pod klucz znacząco się różnią, dlatego powinniśmy sprawdzić, jakie dokładnie prace zamierza wykonać deweloper, zanim odda nam klucze do domu lub mieszkania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Mat Bruk Mieczysław Brania F.P.H. Usługi Budowlane Transport Drogowy
Budowlane składy woj. małopolskie34-115 Ryczów, Jana Pawła II 17
-
Rox sp. z o.o.
Budowlane usługi - technologie bezwykopowe woj. mazowieckie05-800 Pruszków, Staszica 1
-
Centrum Serwisowe Techniki Grzewczej ZUH Renata Pospieszna
Ogrzewanie - projektowanie, instalacja, serwis woj. wielkopolskie61-251 Poznań, os. Orła Białego 77
-
Dasaj Technika Diamentowa Firma Budowlana Dorota Sitek
Beton - wiercenia, cięcia woj. mazowieckie03-579 Warszawa, Kraśnicka 8