Surowcowe i materiałowe metody recyklingu tworzyw sztucznych

Recykling jest bardzo ważnym i ekologicznym działaniem. Dzięki niemu można odzyskiwać surowce wtórne i poddawać je ponownemu przetworzeniu, aby uzyskać nowe, pełnoprawne produkty o różnych zastosowaniach. W recyklingu wykorzystuje się kilka nowoczesnych technologii, czyli recykling mechaniczny (materiałowy), chemiczny (surowcowy) i termiczny. Warto omówić dwa pierwsze typy.
Na czym opiera się recykling materiałowy?
Recykling materiałowy przetwarza odpady w produkty o wartości użytkowej. Wszystkie tworzywa sztuczne są wpierw segregowane według określonego rodzaju. Według owej metody następuje kilka etapów: oczyszczanie materiałów, ich rozdrabnianie, mielenie, topienie i ponowne granulowanie. Najważniejszym działaniem w recyklingu materiałowym jest tzw. regranulacjatworzyw sztucznych, w wyniku której powstają regranulaty. Są to gotowe półprodukty, które nie różnią się strukturą chemiczną od pierwotnych przedmiotów. Wykorzystywane są one do tworzenia nowych, przetworzonych już produktów, np. z zużytych opon można wytwarzać nawierzchnie do biegania czy gumowe dywaniki. Regranulaty mogą być nieco modyfikowane różnymi dodatkami, dzięki czemu znacząco poprawiają się ich właściwości.
Dużą wadą recyklingu materiałowego jest stopniowe pogorszenie jakości regranulatu podczas kolejnych cykli. Warto jednak nadmienić, że sam proces nie wpływa na skład chemiczny tworzyw sztucznych.
Profesjonalnym recyklingiem materiałowym zajmuje się firma Eldorado Plast, która prężnie współpracuje z przedsiębiorstwami motoryzacyjnymi i elektronicznymi.
Na czym polega recykling surowcowy?
Recykling surowcowy wykorzystuje przy przetwarzaniu odpadów reakcje chemiczne. W docelowych tworzywach sztucznych następuje zmiana struktury chemicznej, w wyniku czego odpady można wykorzystywać do produkcji różnorodnych, pełnowartościowych przedmiotów (np. opakowań i plastikowych butelek). Wiele z nich (w szczególności petrochemiczne frakcje lekkie i ciężkie) stanowi domieszkę smarów i paliw.
Najważniejszą zaletą recyklingu surowcowego jest możliwość przeróbki tworzyw sztucznych przy pominięciu etapów mechanicznych, głównie segregacji.
Podczas recyklingu surowcowego zachodzą różne reakcje chemiczne, powiązane bezpośrednio z konkretnymi tworzywami sztucznymi. Przykładowo: hydroliza następuje przy przetwarzaniu odpadów PET, piroliza podczas recyklingu PVC, a kraking termiczny lub katalityczny – przy przetwarzaniu polietylenu. Dużymi ograniczeniami przy recyklingu surowcowym jest konieczność wykorzystania skomplikowanych instalacji, wysokiej temperatury i ciśnienia, a także katalizatorów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Sebal Szkolenia i usługi bhp i ppoż. Legalizacja gaśnic
BHP - usługi woj. śląskie41-922 Radzionków, ks. Knosały 73 lok. 4
-
Simar Szymon Czapla
Przemysłowe urządzenia woj. śląskie41-943 Piekary Śląskie, mjr. Sucharskiego 3/2 lok. 7