Zastosowanie kamienia granitowego w celach budowlano-dekoracyjnych

Kamień naturalny niemal od zawsze wykorzystywany był zarówno w celach budowlanych, jak i dekoracyjnych. Wśród jego wielu różnorodnych rodzajów największą popularnością cieszy się natomiast przede wszystkim granit. W tym artykule omawiamy więc zalety użytkowego i dekoracyjnego kamienia granitowego, a także podpowiadamy, do czego go można wykorzystać podczas budowy domu.
Czym wyróżnia się kamień granitowy?
Granit to kamień o budowie jawnokrystalicznej, której zawdzięcza swój niezwykle estetyczny wygląd. Składa się on z kwarcu, skalenia potasowego oraz biotytu. Dostępny jest w wielu wariantach kolorystycznych do wyboru od jasnych odcieni szarości, poprzez biel, zieleń, aż do brązów i czerwieni. Jeśli chodzi natomiast o parametry użytkowe, kamień granitowy wykazuje duża odporność na działanie czynników atmosferycznych, w tym także zmienne temperatury. Dodatkowo jest niezwykle wytrzymały oraz odporny na pęknięcia czy zarysowania, a dzięki temu, że jest on kamieniem kwasoodpornym, zachowuje swój piękny wygląd przez wiele lat. Warto także wspomnieć, że granit pod względem obróbki nie sprawia również najmniejszego problemu, a jego cena jest naprawdę przystępna jak na naturalny kamień, przez co jest on wręcz idealnym materiałem do zastosowań w celach budowlano-dekoracyjnych.
Przeczytaj również: Czy dachówka betonowa to już przeżytek?
Pomysły na wykorzystanie granitu podczas budowy domu
Wymienione powyżej zalety kamienia granitowego, który można kupić między innymi w firmie Polmet z Gubina sprawiają, że może być on wykorzystywany podczas budowy domu na wiele różnorodnych sposobów. Granit przede wszystkim idealnie sprawdzi się jako materiał wykończeniowy posadzek tarasowych czy schodów zewnętrznych. Zastosowany w tym celu zagwarantuje nie tylko trwałe, ale także estetyczne wykończenie powierzchni. Z powodzeniem można wykładać nim także brukowane podjazdy czy też ścieżki w ogrodach, gdyż jest on o wiele wytrzymalszy i odporniejszy na uszkodzenia niż klasyczny bruk betonowy. Z kolei we wnętrzach domów granit może zostać wykorzystany do wykonania z niego niezwykle trwałych blatów kuchennych, parapetów czy też półek na przykład w łazience. Idealnie sprawdzi się także na podłogach, zwłaszcza w przypadku pomieszczeń narażonych na wzmożoną eksploatację.
Przeczytaj również: Na czym polega usuwanie wgnieceń na karoserii metodą PDR?
Podsumowując, granit należy do jednych z najbardziej uniwersalnych kamieni, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków nie tylko do wykańczania za jego pomocą różnorodnych powierzchni, ale także budowania z niego całościowych elementów dekoracyjnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Adam Orell Usługi Kominiarskie
Kominy - usługi woj. zachodniopomorskie70-383 Szczecin, Mickiewicza 3 lok. LU 4